Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Pola Nadziei" zorganizowanej przez Hospicjum Im. Św. Józefa Zespół Opieki Paliatywnej w Raciborzu. W szkolnym ogródku zostały zasadzone cebulki żonkili, które są jej symbolem. Żonkil - jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy oraz symbolem nadziei. Celem akcji jest kształtowanie świadomości wobec ludzi ciężko chorych. Czekamy na wiosnę i efekty naszej pracy.
Aktualności
"Pola Nadziei" w ZSS
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”
W październiku uczniowie klas 5ap, 5/6a i 6ar przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Matematyka”. Projekt będzie trwał do końca maja 2025r. W każdym miesiącu uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli będą wykonywać rozmaite zadania. W październiku pod hasłem „Twórcza matematyka” uczniowie rysowali zwierzęta ukrywając w nich cyfry od 0 do 9. Sami zobaczcie. Stworzyli naprawdę piękną galerię.
Przy okazji zabawy rysunkowej utrwalaliśmy pojęcia „cyfra”, „liczba”, „większa”, „mniejsza”. Budowaliśmy i nazywaliśmy liczby wielocyfrowe. Czy wiecie, że z 10 cyfr można ułożyć nieskończenie wiele liczb? MY już tak!
2
Europejski Tydzień Kodowania
W dniach od 24 do 28 października w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Uczniowie w trakcie lekcji poznawali różnorodne tajniki kodowania. Mieli możliwość samodzielnego kodowania trasy robotów ( pszczółek Bee-Bot, robotów Ozobot i Photon) i wykonywania zadań z wykorzystaniem mat do kodowania. Były to zajęcia wymagające dużej koncentracji uwagi i ogromnego zaangażowania, ale niezwykle satysfakcjonujące. Niektórzy nie mogą się już doczekać kolejnych!
Szkolne Koło Wolontariatu - "Światełko pamięci"
Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny zorganizowało akcję "Światełko pamięci". Uczniowie wraz z opiekunami porządkowali opuszczone groby na pobliskim cmentarzu. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem i pracowitością. Radością napawa fakt, że wolontariusze potraktowali sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy, postawieniem stroików oraz modlitwą za zmarłych.
XXII Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych jeszcze raz...
Choć po organizacji XXII Śląskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych opadły już emocje, przypomnijmy odbył się 23 października, to należy również wspomnieć o naszych zawodnikach z Klubu Animusz, którzy dzielnie na nim walczyli w swoich konkurencjach. Wszyscy spisali się rewelacyjnie!
Oto ich wyniki:
Julian Pasberg 2 miejsce - bieg na 100m,
Szymon Sobota 2 miejsce - skok z miejsca,
Krzysztof Stachurski 1 miejsce - rzut piłeczką palantową,
Paweł Walaszek 2 miejsce - rzut piłeczką palantową,
Karol Wieczorek 2 miejsce - bieg na 100m,
Natalia Wita 1 miejsce - rzut piłeczką palantową,
Marcin Zobek 1miejsce - rzut. piłeczką palantową,
Agata Antończyk 1 miejsce - pchnięcie kulą,
Michał Fulneczkek 1miejsce - bieg na 400 m i 2 miejsce - skok w dal,
Szymon Głowala – 1 miejsce - bieg na 50m,
Artur Jonecko 1 miejsce - bieg na 100m,
Judyta Kowalska 2 miejsce - bieg na 50m, 3 miejsce - rzut piłeczką palantową,
Maksymilian Manieta 2 miejsce - skok w dal,
Adrian Marcalik 1 miejsce - bieg na 100m,
Marek Neuman 2 miejsce - bieg na 100m, 2 miejsce - pchnięcie kulą,
Marcin Otlik 1 miejsce - rzut piłeczką palantową.
Gratulacje dla zawodników!!!
Dziękujemy za pomoc w opiece nad uczniami Paniom Izie, Karolinie i Justynie.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Klasy 4z i 4az w Bibliotece na Ostrogu
22 października uczniowie klasy 4z i 4az byli gośćmi Biblioteki na Ostrogu. Wzięli udział w specjalnie przygotowanych zajęciach na temat warzyw i owoców jesieni. Dzieci obejrzały prezentację, segregowały warzywa, aktywnie słuchały wiersza i uczestniczyły w zabawach ruchowych. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie
DZIĘ-KU-JE-MY! Intensywna sobota w WOKRO
To już trzecie spotkanie z panią Agatą Buczek, znakomitą neurologopedą, wielką pasjonatką tego, co robi i wspaniałym człowiekiem. Dziękujemy, że mimo odległości, wielu obowiązków jest Pani z nami, służy pomocą, radą i wsparciem.
Pani Agata Buczek przez całą minioną sobotę konsultowała nasze dzieci z Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO). Rozmawiała z rodzicami, odpowiadała na często bardzo trudne pytania, pokazywała, ćwiczenia, które rodzice mogą samodzielnie wykonywać w domu, by stymulować aparat artykulacyjny dzieci oraz ich mowę. Przekonywała, że codzienna i systematyczna praca przynosi efekty.
Nie obyło się bez wzruszających momentów. Serce rosło, gdy słyszało się słowa: „Brawo! Super efekty!”
Pani Agato, Gabinet Neurologopedyczny Agata Buczek, czekamy na kolejne spotkanie!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Praktyki wspomagane w Wodociągach Raciborskich
W tym roku szkolnym nasi uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy realizują praktyki wspomagane w trzech różnych miejscach. Jednym z nich są Wodociągi Raciborskie Wykonują tam drobne prace biurowe, pieczętują dokumenty, dbają o porządek w jadalni i przepompowni a także pielęgnują rośliny. Dla uczniów jest to doskonała okazja do zdobywania cennych doświadczeń i umiejętności.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Wodociągów za życzliwość i przychylność!
Występ uczniów ZSS podczas jubileuszu Stowarzyszenia Spectrum
Dziś uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt wystąpić na Zamku Piastowskim w Raciborzu podczas Jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia SPEKTRUM.
Dziękujemy za zaproszenie i życzymy kolejnych wspaniałych lat działalności. Niech Wasza praca i zaangażowanie w poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami będą zawsze spotykały się z aprobatą i przychylnością napotykanych ludzi.
Wszystkiego najlepszego!!!
Link do artykułu, który ukazał się w raciborskich mediach ze zdjeciami naszych występujących uczniów.
XXII Śląski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych za nami!
Tradycją już jest, że nasz Klub Olimpiad Specjalnych Animusz wraz z ZSS i ZSOMS jest organizatorem zawodów. W dniu dzisiejszym byliśmy już po raz jedenasty gospodarzami XXII Śląskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych. W zawodach wzięło udział 100 zawodników z całego województwa śląskiego, reprezentujących trzynaście klubów.
Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osób, które kibicują i wspierają naszą działalność, w tym między innymi wiceprezydent Raciborza Michał Kuliga oraz wicestarosta Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska. Były życzenia sukcesów, piękna, sportowa rywalizacja, medale, radość i uśmiech na twarzach zawodników.
Nie brakło również słów podziękowania pana Dyrektora ZSS Rafała Lazara za organizację mityngu i pracę wolontariacką.
Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji ZSOMS w Raciborzu za gościnę na obiekcie oraz dla wszystkich nauczycieli za pomoc w organizacji zawodów. Bez Waszej pracy, zaangażowania i pomocy nie byłoby to niemożliwe!!!!
Podziękowania dla Dyrekcji ZSS za wsparcie i zaufanie!
Zadanie dofinansowane ze środków z Urzędu Miasta Raciborza i Starostwa Powiatowego w Raciborzu.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Dbamy o bioróżnorodność!
W ramach działań ekologicznych ustawiliśmy budkę dla jeża w naszym szkolnym ogrodzie. W czasach wszechobecnej betonozy oraz idealnie zagrabionych trawników jeżykom coraz trudniej jest znaleźć schronienie na zimę. To nasz krok w kierunku ochrony bioróżnorodności. Mamy nadzieję, że jeżyk zamieszka w domku osłoniętym roślinami.
Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych
W dniach od 15 do17 października w Trzciance odbył się Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. Wzięli w nim udział najlepsi zawodnicy z całej Polski, w tym zawodnicy z Klubu Animusz - Michał Fulneczek i Marek Neuman.
W ciągu trzech dni rozegrali mnóstwo meczy przechodząc aż do finałów. W klasyfikacji końcowej Michał zajął w grze indywidualnej 3 miejsce a Marek 2 miejsce. Natomiast w grze podwójnej zajęli 4 miejsce. Wielkie gratulacje!!!
Nasi zawodnicy utrzymują się cały czas na podium zawodów ogólnopolskich!
Podziękowania dla Pani Darii za opiekę nad zawodnikami podczas zawodów.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Europejski Dzień Języków Obcych
21 października był dniem bogatym w różne wydarzenia na terenie naszej szkoły – wycieczka do kina, zajęcia z uczniami z DLO a na dokładkę obchodziliśmy jeszcze Europejski Dzień Języków Obcych.
Celem tego święta jest podkreślenie roli nauki języków obcych. Podczas przerw uczniowie wykonywali różnorodne zadania. Wcielili się w ekspertów od mapy Europy, znawców flag i językowych detektywów - kolorowali flagi, układali puzzle oraz rozwiązywali interaktywne quizy i łamigłówki językowe.
Okazało się, że nauka języków może być świetną zabawą!
Warsztaty z DLO - stroiki
21 października po raz kolejny otworzyliśmy nasze serca na drugiego człowieka. Dzięki wspólnym działaniom naszych uczniów i uczniów DLO powstały przepiękne stroiki, które przystroją opuszczone i zapomniane groby. Zaplanowane działania w dużym stopniu modelują właściwe wzorce funkcjonowania w społeczeństwie, a takie zajęcia w grupie umożliwiają uczniom wzajemne poznawanie siebie i uczą szacunku do innych.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak niezwykłej akcji, która przypomina nam o podstawowych wartościach oraz poszanowaniu drugiego człowieka.
Dziękujemy!
Wycieczka do kina - "Mój przyjaciel pingwin"
21 października nasi uczniowie udali się na wycieczkę do kina w Rybniku, na projekcję filmu pt. "Mój przyjaciel pingwin". Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia przyjaźni, między człowiekiem i małym pingwinkiem, poruszyła nawet najtwardsze serca. Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę! Dobre humory, emocjonująca podróż pociągiem, wizyta w KFC, dużo śmiechu i pozytywnych emocji! To przepis na udany dzień.
Kto był, ten wie, a kto nie był... no cóż, niech żałuje!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
V Śląski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych w Żorach
11 października najmłodsi sportowcy Klubu Animusz wzięli udział w V Śląskim Dniu Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych w Żorach. Tegoroczna edycja zgromadziła dwanaście śląskich ekip.
Młodzi Sportowcy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w aktywnościach przygotowujących ich do takich dyscyplin sportowych jak: piłka nożna, koszykówka i kolarstwo. Nie zabrakło również konkurencji z zakresu ćwiczeń ogólnorozwojowych, zabaw i ćwiczeń rozwijających motorykę dużą. Zawodnicy świetnie poradzili sobie z zadaniami; była energia, uśmiech i moc!!!
Podziękowania dla opiekunów: Pani Malwiny i Pani Ewy.
2
Praktyki wspomagane w Kombinacie Rolnym w Kietrzu
Nasi uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej zdobywają Kombinat Rolny w Kietrzu! Takiego ich zaangażowania chyba jeszcze nie widzieliśmy! Patrząc na zdjęcia to podchodzą do sprawy bardzo poważnie. Ale z pewnych źródeł wiemy, że praca tam sprawia im mnóstwo radości. Nawet zapachy obory im niestraszne! Brawo!!!
XXI Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Zabrzu
8 października 2024 roku, na hali MOSiR- u w Zabrzu, odbył się XXI Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
W zawodach wzięło udział aż 13 drużyn ze Śląska. Nie mogło zabraknąć ekipy z Klubu Animusz!
W naszej grupie rywalizowało aż 5 drużyn. Zawodnicy podczas całego turnieju dzielnie walczyli i dali z siebie wszystko! w końcowym rozrachunku zawodnicy uplasowali się na czwartym miejscu.
Podziękowania dla opiekunów: Pani Malwiny i Pana Michała.
XXII Śląski Mityng w Wrotkarstwie Szybkim Olimpiad Specjalnych w Jastrzębiu Zdroju
10 października odbył się w Jastrzębiu Zdroju XXII Śląski Mityng w Wrotkarstwie Szybkim Olimpiad Specjalnych. W zawodach wzięło udział 60 zawodników z 6 klubów z województwa śląskiego. Nasz klub Animusz reprezentowali: Adam Dziki, Magda Himel, Aleksandra Grabowska i Natalia Siemiątkowska. Dopisała piękna pogoda, więc rozgrywki odbyły się na świeżym powietrzu. Zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach i jak zwykle nasza ekipa spisała się na medal!
Wyniki:
Magdalena Himel:
2 miejsce - 100m
2 miejsce - 300m
Adam Dziki:
1 miejsce - 100m
2 miejsce - 300
Aleksandra Grabowska
2 miejsce - 300m
Natalia Siemiątkowska
4m - 800m
Gratulacje dla zawodników i Pani Darii!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej
16 października 2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której na ręce nauczycieli i pracowników szkoły złożono podziękowania za ich codzienną pracę i wysiłek, jaki wkładają w opiekę, edukację i wychowanie młodego pokolenia. Dyrektor szkoły wręczył dyplomy i podziękował wszystkim nagrodzonym. Uczniowie przygotowali program artystyczny, który zarówno rozbawił, jak i wzruszył szkolną społeczność. Były kwiaty, uściski i wiele gestów podziękowania dla wszystkich pracowników naszej szkoły. To oni sprawiają, że codzienność jest tutaj wyjątkowa, a każdy uczeń czuje się bezpiecznie Wszystkiego najlepszego!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
4
Archiwum Aktualności
