• O projekcie

Ułożone w poziomie znaki: znak Funduszy Europejskich Program Regionalny, barwy Rzeczpospolitej Polski z nazwą, logo województwa śląskiego,  znak Unii Europejskiej Europejski Fundusz Społeczny

Projekt "Akademia Równych Szans"

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Beneficjentem projektu jest Powiat Raciborski.
        Jednostką realizującą jest Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Przedmiotem projektu jest wsparcie uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Celem głównym projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównywanie szans edukacyjnych min.80 uczniów (29 dziewcząt oraz 51 chłopców) Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu poprzez udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych w okresie od 10 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
        Projekt obejmuje kształtowanie u uczniów kompetencji kluczowych, tworzenie w szkole warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu, indywidualizację pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych min. 12 nauczycieli (11 kobiet oraz 1 mężczyzna) w zakresie zgodnym z zaplanowanym wsparciem na rzecz uczniów.

Realizacja projektu pozwoli na:
        - wsparcie uczniów oraz ich rodziców i opiekunów prawnych poprzez organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych,         a także zajęć o charakterze terapeutycznym oraz warsztatowe zajęcia praktyczne,

-  wyposażenie pracowni przyrodniczej w sprzęt TIK oraz pomoce dydaktyczne,
        -  zakup sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych niezbędnych do diagnozy i wspomagania rozwoju,
        - prowadzenie terapii dzieci i młodzieży w pracy bieżącej z uczniem oraz podczas zajęć specjalistycznych.

Projekt „ Akademia Równych Szans” współfinansowany jest ze środków Unii
        Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
        (Europejski Fundusz Społeczny), Priorytet XI, Działanie 11.1, Poddziałanie - 11.1.4
        „Poprawa efektywności kształcenia ogólnego.” – konkurs.

Całkowita wartość projektu wynosi 294 606,18 zł, w tym:
        - dofinansowanie ze środków europejskich wynosi: 250 415,25 zł,
        - dofinansowanie z Budżetu Państwa (10%): 14 730,31 zł,
        - wkład własny Powiatu Raciborskiego: 29 460,62 zł.

Okres realizacji projektu 10.01.2022 r. – 30.06.2023 r.

Rozpoczęcie zajęć - 28.02.2022r.

W ramach projektu będą realizowane następujące rodzaje zajęć:

Matematyka dla smyka grupa I- kółko matematyczne dla uczniów klas I – IV z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. (III 2022 – VI 2022)

Detektywi w akcji – matematyczny ecape room - kółko matematyczne dla uczniów klas IV – VIII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. (III 2022 – VI 2022)

Arteterapia - zajęcia terapeutyczne wykorzystujące różne dziedziny artystyczne. Skierowane do uczniów klas IV – VIII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, którzy nie zostali objęci wsparciem w ramach zajęć rewalidacji, a wymagają takiego wsparcia. (III 2022 – VI 2022)

Terapia eeg-Biofeedback – dodatkowe zajęcia terapii dla uczniów, którzy nie zostali objęci wsparciem w ramach zajęć rewalidacji, a wymagają takiego wsparcia. (III 2022 – VI 2022)

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne grupa I i II- zajęcia korygujące i kompensujące zaburzone procesy psychomotoryczne dla uczniów klas I –IV i V - VIII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.                  (III 2022 – VI 2022)

Zajęcia Wszystko dla Smyka - zajęcia diagnostyczno–korekcyjne dla najmłodszych w pierwszej kolejności nowo przyjętych do szkoły uczniów klas I –III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. (III 2022 – VI 2022)

Autilius - zajęcia kształtujące umiejętności informacyjno–komunikacyjne uczniów ze spektrum autyzmu, wspierające ważne umiejętności, tworzące przyjazną przestrzeń do zabawy i nauki, motywujące do aktywności. (III 2022 – VI 2022)

Warsztaty przyrodnicze w Ekozagrodzie - zajęcia pozaszkolne kształtujące umiejętności pracy zespołowej i poszerzające wiedzę przyrodniczą, skierowane dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.Proponowane warsztaty: Tłoczenie soku, Warsztat ziołowy, Domki dla owadów.               (IV 2022 – VI 2022)

Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek biologia - zajęcia utrwalające i poszerzające wiedzę z        biologii przy pomocy narzędzi TIK dla uczniów klas V – VIII z lekką niepełnosprawnością intelektualną.                     (IX 2022 – II 2023)

Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek chemia - zajęcia utrwalające i poszerzające wiedzę z chemii przy pomocy narzędzi TIK dla klas V – VIII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. (IX 2022 – II 2023)

Matematyka dla smyka grupa II - kółko matematyczne dla uczniów klas I – IV z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. (IX 2022 – II 2023)