• Działania projektowe

      • Kilkunastoosobowa grupa młodzieży stoi na tle drzew. Przed  nimi dziewczyna  na wózku inwalidzkim. Po jej obydwu stronach kucają dwie dziewczyny.
      • Hiszpańscy uczniowie w ZSS

      • W dniach 17-21 października nasza szkoła gościła uczniów szkoły Pla de la Mesquita z Xativy w Hiszpanii. Wizyta gości była związana z realizacją kolejnej mobilności w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" programu Erasmus+. Nasi uczniowie odliczali dni do spotkania z kolegami i koleżankami, których poznali w Hiszpanii. Wiele radości i wzruszeń towarzyszyło wszystkim uczniom już od momentu przywitania na lotnisku. Każdy dzień i kolejne wspólne działania pogłębiały ich relacje. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali szereg atrakcji dla gości z Hiszpanii. Wspólnie zrealizowali zajęcia w Arboretum Bramy Morawskiej, odwiedzili Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, stworzyli autorski plakat w ramach biblioterapii, wykonali projekty plastyczne do kampanii pracowniczej zakładu "MIESZKO S.A.", odkryli tajniki makramy wraz z uczniami Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego, a nawet spotkali się ze Starostą Raciborskim, z którym porozmawiali na temat sytuacji osób niepełnosprawnych w Raciborzu. Czas między zajęciami był zawsze świetną zabawą - szaleństwa w basenie, wspólne gotowanie, czy rozegrany mecz zostaną w pamięci uczniów na zawsze...

         Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, dzięki których zaangażowaniu ta mobilność mogła być zrealizowana.

        Więcej zdjęć można zobaczyć na szkolnym fb

      • Hiszpańscy i chorwaccy nauczyciele w ZSS

      • 3 do 7 października był tygodniem intensywnej wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych, a partnerami ze szkół specjalnych z Hiszpanii i Chorwacji. Troje nauczycieli szkoły COOR Podravsko Sunce w Koprivnicy oraz dwie nauczycielki szkoły CPEE Pla de la Mesquita w Xativie gościli w naszej szkole obserwując uczniów podczas zajęć dydaktycznych i praktyk wspomaganych. W trakcie wizyty partnerów odwiedziliśmy Arboretum Bramy Morawskiej oraz Firmę Concept Automatics, gdzie uczniowie ZSS realizują praktyki wspomagane. Nauczyciele szkół partnerskich byli pod ogromnym wrażeniem współpracy lokalnych przedsiębiorców z uczniami ZSS, którzy są cenionymi pomocnikami, a nawet samodzielnymi pracownikami we współpracujących z nami instytucjach. Ważnym wydarzeniem wymiany partnerskiej była konferencja pt. "Wyznaczanie dróg ku integracji - potencjał zawodowy osób z niepełnosprawnością intelektualna". Każda, ze szkół partnerskich zaprezentowała swoje działania na rzecz integracji, realizowane w ramach projektu, oraz efekty badań nad praktykami włączającymi w swoich miastach. Swoje wnioski z zakresu współpracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną zaprezentowali również lokalni przedsiębiorcy : Elżbieta Skrzymowska - Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej, Jarosław Regent - prezes firmy Concept Automatics oraz Ewa Pośpiech - przedstawiciel Wodociągów Racibórz. Międzynarodowe spotkanie nauczycieli szkół specjalnych zrealizowane zostało ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" programu Erasmus+.

        Więcej zdjęć można zobaczyć na szkolnym fb

      • Grupa jedenastu osób stoi na podeście. Pomiędzy nimi na środku stoi rollup z logo projektu, nazwą projektu oraz loga szkół partnerskich.
      • Kilkunastoosobowa grupa młodzieży siedzi na betonowych schodach. W tle drzewa, krzewy, niebo z chmurami.
      • Nasi uczniowie w Hiszpanii

      • 28 maja 2022 roku sześcioro uczniów naszej szkoły wróciło z Hiszpanii. Wyjazd zrealizowany został dzięki dofinansowaniu, które nasza szkoła otrzymała w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" programu Erasmus+, Akcja 2 - KA229 - projekty współpracy szkół. Grupa uczniów, wraz z nauczycielami, ruszyła na przygodę życia.  Już sam przelot samolotem był dużym przeżyciem dla wielu, a to był dopiero początek wrażeń! Uczniowie gościli w partnerskiej szkole Pla de la Mesquita w Xativie, do której już wcześniej wybrali się nasi nauczyciele, aby wziąć udział w programie szkoleniowym na temat praktyk i działań włączających. Integracja młodzieży polsko-hiszpańskiej nastąpiła niewiarygodnie naturalnie - mimo bariery językowej potrafili świetnie się porozumieć, a nawet zaprzyjaźnić. Oprócz warsztatów szkolnych, zwiedzania mieszkań wspomaganych i zakładów pracy dla osób z niepełnosprawnościami, był także czas na poznanie piękna Hiszpanii. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli piękny Zamek w Xativie, stare miasto z urokiem południowych uliczek oraz plażę w Gandii. Zasmakowali tradycyjnych hiszpańskich potraw i napełnili głowy mnóstwem nowych doświadczeń. Już wkrótce uczniowie podzielą się  swoimi wrażeniami podczas lekcji otwartej.

      • Nauczyciele ZSS poznawali chorwackie szkolnictwo specjalne

      •              17 grudnia dobiegła końca druga mobilność naszych nauczycieli w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji", realizowanego w programie Erasmus +. Miniony tydzień p. Paulina, p. Marysia i p. Kasia spędziły w Koprivnicy, gdzie poznawały tajniki szkolnictwa specjalnego naszych chorwackich partnerów.

                      Nauczyciele poznali poszczególne etapy kształcenia specjalnego w Chorwacji i historię szkoły, w której gościli. Terapeuci i nauczyciele szkoły w Koprivnicy zaprezentowali rodzaje zajęć jakie prowadzone są w ich placówce oraz poszczególne etapy edukacyjne począwszy od wczesnego wspomagania rozwoju, a skończywszy na warsztatach terapii zajęciowej dla uczniów do 50 roku życia. Nauczyciele mieli okazję zobaczyć sale lekcyjne i specjalistyczne, wyposażenie poszczególnych gabinetów oraz programy multimedialne i komunikatory wykorzystywane w komunikacji AAC. Wielką dumą szkoły w Koprivnicy jest ogród. Uczniowie uprawiają tam dynie, słoneczniki i wiele innych roślin, z których później własnoręcznie wykonują przetwory. Ich ogród zdobył kilkakrotnie nagrodę za najpiękniejszy ogród w regionie i jest dumą szkoły. Drugiego dnia pobytu, podczas zajęć z uczniami klas starszych (15 -17 lat), nauczyciele szkół partnerskich wzięli udział w warsztatach malowania na szkle oraz wyrobu bombek techniką decoupage. Uczniowie kształcą się w czterech zawodach: pomoc (asystent) kucharza, piekarz, florysta i malarz. Sale przystosowane są do zajęć praktycznych - szkoła jest nowa i bardzo dobrze wyposażona. Nauczyciele wzięli udział w zajęciach gotowania i wspólnie z uczniami wykonali tradycyjny chorwacki placek z serem. Wieczorem wszyscy udali się kolację, gdzie Chorwaci wraz z zaprzyjaźnioną dyrektorką szkoły muzycznej zaprezentowali krótki recital - było bardzo wesoło polsko-chorwacka reprezentacja zaśpiewała piosenkę "Szła dzieweczka".  Trzeci dzień mobilności obfitował w aktywności integracyjne - uczniowie przygotowali piosenkę "Aram zam zam", do której wszyscy wspólnie zatańczyli. Nie mogło zabraknąć również piosenki hiszpańskiej i polskiej. Nauczyciele wspólnie z uczniami udekorowali choinkę ozdobami, które własnoręcznie wykonali. Kolejną atrakcją była wizyta w galerii sztuki, w której nauczyciele poznali tajniki wyrobu tradycyjnych chorwackich ozdób i samodzielnie mogli je udekorować. Drugą część dnia wypełniła wycieczka do Zagrzebia, podczas której rolę przewodników pełnili uczniowie szkoły ogólnodostępnej, współpracującej na co dzień ze szkołą w Koprivnicy. Nauczyciele wrócili pełni wrażeń i nowych inspiracji. Z niecierpliwością czekamy na ich wrażenia. 

      • W świątecznej ramce trzy kobiety uśmiechają się.
      • Stragan ze świątecznymi ozdobami. Pod jego daszkiem stoi parę osób. Z prawej strony rollup projektu.
      • ZSS na świątecznym jarmarku...

      •          14 grudnia uczniowie naszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali wytwory swojej pracy lokalnej społeczności podczas świąteczengo jarmarku na Zamku Piastowskim. Nasz stragan cieszył się dużym zainteresowaniem, a my cieszyliśmy się, że mamy takich zdolnych uczniów. Stragan świąteczny przygotowany został w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" programu Erasmus + i był okazją do promowania idei integracji wśród lokalnej społeczności. Na zdjęciach można również zobaczyć, w jaki sposób powstawały ozdoby. 

      • Nauczyciele ZSS poznawali hiszpańskie szkolnictwo specjalne

      •         W dniach 21-27 listopada  nauczyciele z naszej szkoły w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" programu Erasmus+ przebywali w Hiszpanii. Panie Iza, Paulina i Ania wraz z kolegami z Chorwacji poznawały specyfikę kształcenia specjalnego dwóch hiszpańskich szkół, zdobywając wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznych praktyk włączających partnerów raciborskiej szkoły.

        Uczestnicy projektu mieli okazję bliżej przyjrzeć się pracy szkoły w Ripoll, która jest jedną z dwóch instytucji goszczących tę mobilność projektową. Nauczyciele z Polski, Chorwacji i Hiszpanii poznali strukturę oddziałów szkoły, metody pracy z uczniem oraz specyfikę działań w poszczególnych pracowniach. Omówiona została prezentacja dotycząca praktyk włączających szkoły w Ripoll, która zawierała filmy ukazujące współpracę uczniów zaprzyjaźnionej szkoły ogólnodostępnej z uczniami szkoły specjalnej. Były to aktywności, które uczniowie tworzyli wspólnie. Ponadto nauczyciele spotkali się ze specjalistami (logopedą, psycholog, fizjoterapeuta), którzy regularnie pracują z uczniami szkoły w Ripoll.

        Nauczyciele odwiedzili również ogólnodostępne gimnazjum w Camprodon, które współpracuje ze szkołą specjalną w Ripoll i spotkali się z nauczycielami, którzy biorą udział w edukacji włączającej zapraszając uczniów z niepełnosprawnościami do zajęć z rówieśnikami pełnosprawnymi. Omówiono sposoby dostosowania pracy na wybranych zajęciach i zalety wynikające z edukacji włączającej dla obu stron. Również uczniowie gimnazjum wyrazili swoje spostrzeżenia na temat funkcjonowania ucznia z niepełnosprawnością w klasie oraz ich wzajemnych relacji. Wtorkowe wrażenia zakończył spacer po miasteczku Camprodon, podziwianie zabytków miasta i wspólna kolacja.

        Ostatnie trzy dni pobytu w Hiszpanii nauczyciele szkół partnerskich spędzili w Xativie, gdzie poznali historię szkolnictwa specjalnego i system edukacji Hiszpanii. Zwiedzili szkołę odwiedzając poszczególne pracownie, ogród i sale dydaktyczne. W ramach zajęć przysposobienia do pracy, hiszpańscy uczniowie prowadzą szkolną restaurację i to właśnie oni przygotowali lunch dla nauczycieli. Zbierali zamówienia, podawali kawę i sprzątali po posiłku. Ponadto uczniowie szkoły w Xativie, jako wolontariusze, odwiedzają Dom Seniora oferując swoją pomoc osobom starszym. Wieczorem nauczyciele mieli okazję zwiedzić jedno z trzech mieszkań wspomaganych, w których mieszka na co dzień 7 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osobom tym całą dobę towarzyszy opiekun.

        Nauczyciele poznali również historię miasta Xativa i mieli przyjemność zwiedzania tego pięknego miejsca z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją był pokaz Batucady i krótkie warsztaty gry na bębnach dla gości z Polski i Chorwacji. Ponadto nauczyciele odwiedzili siedzibę Stowarzyszenia, które w ramach wolontariatu organizuje czas wolny dla osób z niepełnosprawnością. Wspólnie wybierają się na kręgle, pizzę czy dyskoteki.

        Co istotne, Szkoła w Xativie, to placówka, w której w kwietniu 2022 roku w ramach programu Erasmus+ gościć będą uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych.

      • Trzy kobiety na tle logo hiszpańskiej szkoły partnerskiej. Dwie stoją, jedna kuca. Uśmiechają się.
  •  

    27 października o godz. 15.30 zapraszamy serdecznie na spotkanie rekrutacyjne z rodzicami uczniów

    biorących udział w projekcie Erasmus+.

     

      • Chłopak i dziewczyna myją ławkę. W tle krzewy i jesienne liście.
      • Prace porządkowe w Arboretum Ziemi Morawskiej - 5.09.2021

      •           Kolejny rok programu Erasmus+ w naszej szkole ruszył już na dobre, a uczniowie podjęli kolejne wyzwania:) Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęliśmy współpracę z Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, gdzie uczniowie świadczyli pracę wolontaryjną na rzecz najbliższego otoczenia. Kontynuujemy nasze działania i w tym roku, mając na uwadze główny cel naszego projektu, jakim jest włączanie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. "Wyznaczanie dróg ku integracji" to tytuł projektu, ale i myśl, która przyświeca wszelkim działaniom realizowanym w jego ramach. Cieszymy się, że możemy wspierać "zielone płuca" Raciborza.

      • W Arboretum Ziemi Morawskiej - 21.05.2021

      •       21 maja 2021 roku przejdzie do historii jako dzień rozpoczęcia naszej współpracy z Arboretum Bramy Morawskiej. Dzięki uprzejmości p. Elżbiety Skrzymowskiej - dyrektor Arboretum - nasi uczniowie przyczynią się do upiększenia tego wyjątkowego miejsca oferując swoją pomoc i ręce do pracy. Działania realizowane będą 
        w ramach projektu Erasmus+ "Wyznaczanie dróg ku integracji". Cieszymy się, że możemy być częścią społeczności ludzi dbających o zielone płuca Raciborza.

      • W księgarni... - 19.05.2021

      •       Księgarnia "Sowa" nie od dziś gości w swoich progach uczniów naszej szkoły, gdzie pod czujnym okiem Pana Darka Biela zdobywają oni nowe umiejętności. Dziś udaliśmy się tam z laptopem, aby pokazać naszym europejskim partnerom na czym polega praca uczniów w księgarni. Młodzież ze szkoły w Hiszpanii była pod dużym wrażeniem współpracy pomiędzy naszymi uczniami i pracownikami księgarni oraz tego, jak skutecznie i swobodnie poruszają się oni wśród setek książek. Uczniowie segregowali nowo zakupione książki i układali je zgodnie ze wskazówkami. Bardzo dziękujemy Panu Darkowi za to, że umożliwia działania włączające na terenie naszego miasta i stanowi przykład dla innych przedsiębiorstw. Mamy nadzieję, że nasze działania staną się inspiracją dla naszych projektowych przyjaciół.

      • Chorwacja w krawieckiej odsłonie - 19.05.2021

      • Kolejna międzynarodowa lekcja zrealizowana!

                W ramach projektu Erasmus+ "Wyznaczanie dróg ku integracji" zachwyca nie mniej niż pozostałe! Klasa p. Marysi dała przykład skutecznej pracy zespołowej, gdzie wkład każdego przyczynił się do powstania wielkich rzeczy! Dzięki zaangażowaniu uczennic powstał ogromny plakat naszego partnerstwa, na którym widać twórczą aktywność każdej z dziewcząt oraz poduszeczka, która urzeka precyzją wykonania.

      • Chorwacja bez tajemnic - 13.05.2021

      •      13 maja odbyła się kolejna chorwacka lekcja zrealizowana w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji". Pani Ania bardzo wnikliwie wyjaśniła uczniom wszystkie aspekty życia w Chorwacji, aby nic nie mogło ich zaskoczyć. Uczniowie poznali flagę, stolicę, walutę, tradycyjny strój ludowy, a nawet roślinność tego pięknego kraju. Nasi chorwaccy partnerzy będą z nas dumni! Nie zabrakło oczywiście twórczej aktywności - dzięki staraniom uczniów powstały piękne graficzne krawaty w naszych wspólnych, biało-czerwonych barwach.

      • Wyprawa do Chorwacji - 13.05.2021

      • Kolejne międzynarodowe dni za nami!

        Tym razem na wirtualną wyprawę do Chorwacji wybrała się klasa p. Karoliny. I tutaj po raz kolejny talenty uczniów wprawiły nas w zachwyt! Prezentacja multimedialna okazała się wyłączenie wstępem do przygotowanych chorwackich atrakcji. Owocowe przysmaki kusiły egzotycznymi nazwami ucząc przy okazji kilku chorwackich słów, a na szyjach powiewały kolorowe krawaty. To własnie w Chorwacji noszono dawniej na szyjach wielobarwne długie szarfy, które stały się początkiem mody na krawaty. Hvala!

      • Ukryte talenty - 10.05.2021

      •             Międzynarodowe dni organizowane w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" pokazują nam, jak wiele talentów mają nasi uczniowie. I na pewno nie raz nas jeszcze zadziwią. Ubiegły poniedziałek (10.05.2021) przyniósł kolejne hiszpańskie olśnienia - tym razem artystyczne. Uczniowie klasy 1P obejrzeli prezentację dotyczącą Hiszpanii, zadali kilka kluczowych pytań i wiedzieli już wszystko o naszych zagranicznych partnerach. Wiedza, którą zdobyli okazała się impulsem do działania. Chłopcy szybko przygotowali hiszpański poczęstunek, wykonali piękne origami i bez żadnych trudności wykonali rekonstrukcję obrazu Pabla Picasso prowadząc pędzel niczym profesjonaliści!!!

      • Dzień hiszpański - 7.05.2021

      •            Jeśli istnieje idealnie zorganizowany projekt pod hasłem "Dzień Hiszpański" to wydarzył się on w naszej szkole w ubiegły piątek. Jednym z elementów projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" realizowanym w ramach programu Erasmus+ jest jak najlepsze poznanie kultury państw partnerskich. Z tego teź powodu klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy bliżej przyjrzały się Hiszpanii. Uczniowie rozpoczęli dzień od zapoznania się z prezentacją multimedialną, z której dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o tak odległym dla siebie kraju. Ale na tym przygoda wcale się nie zakończyła!  Co było dalej... zobaczcie sami... Kto w piątek nie zajrzał do sali gospodarstwa domowego do dziś żałuje! Viva España!!!!

      • Gliniane działa sztuki - 4.05.2021

      •          Dziś przyszła kolej na nas!!!  Cieszymy się, że wróciliśmy do szkoły i mogliśmy zaprezentować naszym przyjaciołom z Hiszpanii fragment naszych szkolnych poczynań. Kolejne spotkanie online w ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji" odbyło się w naszej pracowni gliny. Pani Iwona Opas przygotowała stanowiska pracy, na których uczniowie pokazali swoim kolegom z Hiszpanii w jaki sposób produkują gliniane dzieła sztuki i co dzieje się z nimi po opuszczeniu murów szkoły. Uczniowie krok po kroku przedstawili etapy powstawania glinianych naczyń i dekoracji, odpowiedzieli na szereg pytań naszych przyjaciół i przybliżyli im swoją codzienna pracę. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy naszych partnerów do twórczego działania, a tym samym do promocji talentów uczniów poprzez upowszechnianie wytworów ich pracy. Było to już trzecie wirtualne spotkanie naszych uczniów z uczniami szkoły Pla de la MESQUITA, więc możemy śmiało powiedzieć, że dobrze się już znamy.

      • Lekcja przedsiębiorczości - 30.04.2021

      •         W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie naszej erasmusowej społeczności. Tym razem szkoła z Hiszpanii zaprezentowała naszym uczniom swoją szkolną restaurację, w której to właśnie uczniowie przygotowują, sprzedają i serwują przekąski dla swoich rówieśników. Każda z klas odpowiedzialna jest za poszczególne etapy tego przedsięwzięcia. I tak oto kolejno: jedna grupa planuje menu, druga dokonuje zakupów, kolejna przygotowuje posiłki, a jeszcze inna zajmuje się sprzedażą. Poszczególne klasy tworzą swoisty cykl produkcyjny, którym śmiało można się pochwalić. Dodatkowo uczniowie uczą się podstaw prowadzenia restauracji. Dziękujemy szkole Pla de la MESQUITA za taką cenną lekcję przedsiębiorczości .

  •       Nasze talenty

     

    Film krótkometrażowy o naszych talentach powstał w celu ukazania tego, w czym jesteśmy najlepsi!

    W ramach projektu Erasmus+ każda ze szkół partnerskich przygotowała prezentację zajęć i aktywności uczniów, które na co dzień odbywają się w naszych szkołach. Filmy naszych partnerów zainspirowały nas do działania i oto rezultat.

     

     

    Zapraszamy do obejrzenia zarówno naszego filmu, jak i prezentacji naszych przyjaciół z Hiszpanii.

     

     

      • Pierwsze spotkanie - 12.02.2021

      •            Dziś po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać swoich rówieśników ze szkół z Hiszpanii i Chorwacji, którzy w ramach projektu Erasmus+ "Wyznaczanie dróg ku integracji" spotkali się z nami wirtualnie na platformie Etwinning. Wiele emocji i radości towarzyszyło naszym uczniom, którzy z ogromnym zaciekawieniem słuchali pozdrowień w języku hiszpańskim i chorwackim. Nauczyliśmy się powitania i pożegnania w obu językach oraz zaprezentowaliśmy nasze polskie "Dzień dobry" i "Do widzenia". Spotkania uczniów odbywać się będą raz w miesiącu, a każde ukazywać będzie wybrane aktywności realizowane w naszej szkole i szkołach partnerskich. Obserwacja wzajemnych zajęć będzie dla nas inspiracją do działania i okazją do lepszego poznania się.

      • Świąteczne paczki - 27.01.2021

      •  

                Długo czekaliśmy, aby móc otworzyć paczki, które przyleciały do nas z Chorwacji i Hiszpanii! W okresie przedświątecznym każda ze szkół partnerskich projektu Erasmus+ przygotowała wraz ze swoimi uczniami upominki dla przyjaciół ze szkół partnerskich. Również nasza szkoła przygotowała paczkę, w której znalazły się prace uczniów - ozdoby choinkowe i wyroby z gliny, które wyruszyły w świat jako promocja talentów naszych uczniów. Upominki zostały wysłane przed świętami do dwóch szkół w Hiszpanii i jednej w Chorwacji. Prezenty od naszych partnerów dotarły do szkoły w czasie ferii zimowych i w ubiegłym tygodniu mogliśmy je otworzyć. Bardzo dziękujemy szkole CEE DR RAMON SURIÑACH RIPOLL, szkole PLA DE LA MESQUITA XATIVA oraz szkole COOR PODRAVSKO SUNCE COPRIVNICA za tak wyjątkowe prezenty. Sami zobaczcie!

  • Krótka historia paczek z Polski - grudzień 2020

    Tak to się wszysko zaczęło...

    W ramach projektu przygotowaliśmy paczki świąteczne z drobnymi upominkami dla naszych projektowych partnerów. Oto ich krótka historia...