Co ciekawego słychać w projekcie?
Akademia Równych Szans - zakończenie projektu
Zakończyliśmy ostatni już etap realizacji projektu „Akademia Równych Szans”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zajęcia projektowe odbywały się w okresie od lutego 2022 roku do czerwca 2023 roku.
Celem projektu było zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
W trakcie realizacji projektu odbyło się 427 godzin dodatkowych zajęć, w których uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej.
Mieliśmy możliwość zorganizowania zupełnie nowych zajęć specjalistycznych:
W ramach Akademii kompetencji przyrodniczych odbyły się : warsztaty przyrodnicze „Pokaż mi świat”, koło matematyczne "Matematyka dla Smyka", koło matematyczne "Detektywi w akcji", „Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek biologia”, „Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek chemia”, a także „Co wy wiecie o naszym świecie – geografia dla dociekliwych”. Ponadto, odbyły się Warsztaty przyrodnicze w Ekozagrodzie w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli zajęciach pozaszkolnych o nazwie: Warsztat ziołowy, Tłocznie soku oraz Domki dla owadów. Zajęcia te miały na celu poprawić umiejętności pracy zespołowej i poszerzyć wiedzę przyrodniczą naszych uczniów.
W ramach Akademii Indywidualnego wsparcia odbyły się: Trening słuchowy Warnkego, Moc emocji, Arteterapia, Sensoryczny świat pomocy, Trudne zachowania, Terapia EEG Biofeedback, Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia korekcyjne dla najmłodszych „Wszystko dla Smyka”, Kreatywne warsztaty fotograficzne, Warsztaty Bębniarskie, Multimedialne warsztaty kreatywności Autilius, oraz Doradztwo zawodowe. Uczniowie oprócz udziału w zajęciach z doradztwa zawodowego w szkole, wzięli udział w dwóch wyjazdach studyjnych do Rybnika na Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz do Spółdzielni Socjalnej Z IKRĄ – „Bistro z Ikrą”, w której dowiedzieli się gdzie w przyszłości mogą podjąć pracę.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach realizowanych w ramach projektu uczniowie szkoły podstawowej nabyli kompetencje w zakresie umiejętności matematycznych, przyrodniczych, umiejętności cyfrowych (TIK), umiejętności emocjonalno – społecznych, rozwiązywania problemów, uczenia się, komunikacji, pracy zespołowej oraz kreatywności.
Uczestnikami realizowanego przez szkołę projektu byli także nasi nauczyciele. Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło na uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach i kursach. 13 nauczycieli wzięło udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, zdobywając nowe umiejętności i podnosząc swoje kompetencje.
Ponadto, dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu nasza szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne przeznaczone do bieżącej pracy z uczniami, a także o sprzęt i szereg programów komputerowych. Zakupiliśmy laptopy, iPady, drukarki, tablety, tablicę interaktywną, aparaty fotograficzne, sprzęt do Metody Warnkego, a także wyposażyliśmy pracownię geografii o nowe meble.
Więcej zdjeć na szkolnym fb.
Akademia Równych Szans - wyjazd studyjny doradztwo zawodowe, maj 2023
W poniedziałek 22 maja odbył się wyjazd studyjny, w ramach doradztwa zawodowego, dla uczestników projektu Akademia Równych Szans. Uczniowie odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej “Przystań” w Rybniku. Głównym celem wizyty było kształtowanie przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych. Uczniowie zwiedzili przedsiębiorstwo, poznali strukturę zatrudnienia, specyfikę miejsca pracy i możliwości zatrudnienia. Poznali również charakter pracy w Spółdzielni Socjalnej Z IKRĄ - “Bistro IKRA” w Niedobczycach, która zatrudnia osoby niepełnosprawne.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Projekt „Akademia równych szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
Akademia Równych Szans - trzeci etap, maj 2023
W ramach trzeciego etapu zajęć projektowych “Akademia Równych Szans”, uczniowie mają możliwość uczestniczenia w specjalistycznych w zajęciach Multimedialny świat nauk przyrodniczych - przystanek chemia. Ich celem jest umożliwienie uczniom zdobycia dodatkowej wiedzy z chemii, doskonalenie zdobytych już umiejętności, rozbudzanie zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi, a także kształtowanie właściwych postaw w zakresie dbałości o zdrowie i ochronę środowiska. Uczniowie zdobywają umiejętność posługiwania się iPadem na lekcjach chemii, zajęciach pozalekcyjnych oraz w czasie wolnym. Korzystają i poruszają się w aplikacjach systemowych takich jak aparat, kamera i mapy. Szczególną uwagę zwraca się, na doskonalenie umiejętności bezpiecznej pracy z Internetem.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Projekt „Akademia równych szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
Akademia Równych Szans - trzeci etap, kwiecień 2023
Dobiega końca trzeci etap projektu „Akademia Równych Szans”.
Mieliśmy możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych, takich jak: Moc emocji, Sensoryczny świat pomocy, Warsztaty fotograficzne, Warsztaty bębniarskie, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek chemia, Co wy wiecie o naszym świecie – geografia dla dociekliwych oraz Doradztwo zawodowe.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Poniżej przedstawiamy relację z zajęć Co wy wiecie o naszym świecie – geografia dla dociekliwych oraz z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.
Każde zajęcia geografii dla dociekliwych uczniowie rozpoczynali od spisania do tabeli pomiarów ze szkolnej stacji meteorologicznej, w której zainstalowany został barometr, higrometr, deszczomierz i termometr. Podczas zajęć uczniowie pracowali z mapami interaktywnymi. Znaleźli również czas na poznanie ogólnodostępnych gier geograficznych w Internecie. Wszystko to umożliwiały zakupione tablety.
Podczas zajęć korekcyjno – kompensacyjnych uczniowie usprawniają zaburzone funkcje - wzrokowe, słuchowe, pamięć, logiczne myślenie koncentrację uwagi, orientację przestrzenną i sferę grafomotoryczną. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na przyswajanie przez uczniów nowych wiadomości i umiejętności, w tym również podniesienie poziomu umiejętności czytania, pisania i liczenia. Ponadto uczniowie w trakcie zajęć integrują się ze sobą, uczą się współpracy i przełamują swoje ograniczenia. A to wszystko dzięki zabawowej formie zajęć oraz ciekawym pomocom dydaktycznym.
Działamy nieszablonowo, ciekawie a przede wszystkim skutecznie…
Projekt „Akademia równych szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
Akademia Równych Szans - trzeci etap
W pierwszej połowie lutego rozpoczęliśmy trzeci etap zajęć w ramach projektu „Akademia Równych Szans”. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w kolejnych różnorodnych zajęciach specjalistycznych. Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów. W ofercie zajęć projektowych w tym etapie znajdziemy zajęcia: Sensoryczny świat pomocy, Moc emocji, Multimedialny świat nauk przyrodniczych - przystanek chemia, Co wy wiecie o naszym świecie - geografia dla dociekliwych, Warsztaty fotograficzne, Doradztwo zawodowe, Warsztaty bębniarskie oraz zajęcia korekcyjno - kompensacyjne.
Poniżej przedstawiamy relację z Warsztatów fotograficznych oraz zajęć Sensoryczny świat pomocy.
Uczestnicy Warsztatów fotograficznych poznają urządzenia elektroniczne oraz uczą się praktycznego wykorzystania ich funkcji. Poznają zasady kompozycji, czym jest światło i jak wykorzystywać światło naturalne. Odkrywają różnicę w kolorze i temperaturze światła oraz uczą się, jak jego ilość wpływa na wykonane zdjęcie i jak można to kontrolować.
Na zajęciach Sensoryczny świat pomocy, zmysły dzieci stymulowane są w wieloraki sposób. Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców niezbędnych do właściwego rozwoju zmysłów oraz poszerzania świata doznań dzieci. Kontekst zabawy stwarza szansę na to, aby dzieci nie traciły motywacji w terapii i mogły w pełni wykorzystać swój potencjał.
Projekt „Akademia Równych Szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny).
Akademia Równych Szans - zakończenie drugiego etapu - luty 2023
Od października 2022 do lutego 2023 w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach projektu „Akademia Równych Szans” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Właśnie zakończyliśmy drugi etap realizacji projektu. Łącznie odbyło się 268 godzin dodatkowych zajęć, w których uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej.
Mieliśmy możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych, takich jak: Trening słuchowy Warnkego, Dogoterapia, Pokaż mi świat, Multimedialne warsztaty kreatywności, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek biologia, Matematyka dla smyka oraz Trudne zachowania - mądre podejście . W ramach zajęć Przyrodniczych odbyły się dwa wyjazdy do Ekozagrody w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach tłoczenia soku oraz warsztatach "Domki dla owadów".
Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło nam także na uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach i kursach.
Szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne przeznaczone do bieżącej specjalistycznej pracy z uczniami. Zakupiliśmy także monitor interaktywny, tablety, iPad, sprzęt fotograficzny oraz meble do sal lekcyjnych.
Akademia Równych Szans - grudzień 2022
Dobiega końca drugi etap projektu “Akademia Równych Szans”. Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
W ofercie zajęć projektowych w tym etapie znalazły się Multimedialny świat nauk przyrodniczych - przystanek biologia, zajęcia przyrodnicze “Pokaż mi świat”, Trening słuchowy Warnkego, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, Dogoterapia, “Trudne zachowania, mądre podejście”, Matematyka dla Smyka, Multimedialne warsztaty kreatywności oraz Doradztwo zawodowe. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych “Domki dla Owadów” i “ Tłoczenie soków” w Ekozagrodzie.
Poniżej przedstawiamy parę zdjęć z zajęć “Trudne zachowania, mądre podejście”, Dogoterapia oraz Matematyka dla smyka. Zajęcia te przyczyniają się do zwiększenia pozytywnych odczuć u dzieci. Uczniowie uczą się pokonywania trudności i zdobywania nowej wiedzy w formie zabawy.
Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny). Realizacja projektu obejmuje okres od lutego 2022 roku do czerwca 2023 roku.
Akademia Równych Szans - listopad 2022
Minął ponad miesiąc odkąd rozpoczęliśmy kolejne zajęcia w ramach projektu „Akademia Równych Szans”. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych, specjalistycznych zajęciach pozalekcyjnych. Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów. W ofercie zajęć projektowych w tym etapie znajdziemy zajęcia: Multimedialny świat nauk przyrodniczych– przystanek biologia; koło przyrodnicze Pokaż mi świat; Matematyka dla smyka; Trening słuchowy Warnkego; Trudne zachowania; Dogoterapia; Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne; Doradztwo zawodowe oraz Multimedialne warsztaty kreatywności.
Poniżej przedstawiamy relację z zajęć “Pokaż mi świat” oraz Dogoterapia.
Uczestnicy projektu koła przyrodniczego “Pokaż mi świat” tworzą gablotki do przedstawiania swoich znalezisk przyrodniczych. Nazywają swoje eksponaty, opisują i robią szybkie szkice. Uczą się w ten sposób dokumentować wyniki swoich obserwacji.
Na zajęciach dogoterapii dzieci uczą się prawidłowego kontaktu z psem, poznają jego potrzeby i wzmacniają empatię względem zwierząt. Jest to także znakomita motywacja do podejmowania różnorodnych działań w zakresie wspierania funkcji motorycznych, poszerzania słownika czynnego dziecka, okazywania i nazywania emocji. Zajęcia z psem uczą szacunku oraz innych właściwych postaw w stosunku do ludzi i zwierząt . Wpajają zasady bezpiecznego postępowania z psami oraz wpływają korzystnie na kształcenie emocjonalne. Obecność psa na zajęciach wyzwala w uczniach spontaniczną radość i otwartość względem otoczenia.
Projekt „Akademia Równych Szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny)
Relację z przebiegu projektu „Akademia Równych Szans” można śledzić na stronie internetowej szkoły: https://zssraciborz.edupage.org/.
Jabłoniowy sad - warsztaty - 12 września 2022
12 września odbył się kolejny wyjazd do Ekozagrody w ramach projektu „Akademia Równych Szans”.
Uczniowie tym razem wzięli udział w warsztatach pod tytułem „Jabłoniowy sad”.
Pani Iwona przedstawiła dzieciom, krok po kroku, jak wygląda proces wytwarzania soku jabłkowego. Na warsztatach uczniowie zrywali jabłka, myli je i segregowali. Pomagali w transporcie jabłek oraz dowiedzieli się jak działa maszyna do tłoczenia soku. Uczniowie nadzorowali wraz z opiekunami pracę tłoczni oraz pomagali przenosić do niej rozdrobnione jabłka. Na koniec wszyscy wspólne uporządkowali miejsca pracy i degustowali sok.Pobyt w Ekozagrodzie był dla uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem i mile spędzonym czasem. Projekt "Akademia Równych Szans" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
Nabór uczestników na zajęcia - 12 września 2022
Zaczynamy nowy nabór uczestników - uczniów szkoły podstawowej, do projektu Akademia Równych Szans!
Dokumenty naborowe dostępne są u wychowawców.
Nabór uczestników trwać będzie do 23.09.2022.
Pierwsze zajęcia rozpoczną się już 3 października 2022 r.
Akademia Równych Szans - zakończenie pierwszego etapu - czerwiec 2022
Od końca lutego do czerwca w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach projektu „Akademia Równych Szans” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap realizacji projektu. Łącznie odbyły się 134 godziny dodatkowych zajęć, w których uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej.
Mieliśmy możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych, takich jak: Autilius, Arteterapia, Detektywi w akcji, Matematyka dla Smyka oraz zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. W ramach zajęć Przyrodniczych odbył się wyjazd do Ekozagrody w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli w Warsztatach ziołowych. Zdobywali tam wiedzę na temat kwiatów, ziół i nasion.
Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło nam także na uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach i kursach. Do tej pory 9 nauczycieli wzięło udział w 10 szkoleniach, zdobywając nowe umiejętności i podnosząc swoje kompetencje.
Szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne przeznaczone do bieżącej pracy z uczniami, a także o sprzęt do nowej metody, jaką jest Metoda Warnkego oraz szereg programów komputerowych. Zakupiliśmy monitor interaktywny, a już po wakacjach szkoła wzbogaci się o tablety, ipady, sprzęt fotograficzny oraz meble.
Projekt Akademia Równych Szans realizowany będzie do czerwca 2023 roku, więc po wakacjach zaprosimy Państwa dzieci, a naszych uczniów do uczestnictwa w kolejnych, równie atrakcyjnych zajęciach.
Wycieczka do Ekozagrody w Szczedrzyku - 24 maja 2022
24 maja odbyła się wycieczka do Ekozagrody w Szczedrzyku (woj. opolskie), zorganizowana przez panią Darię i panią Jolę w ramach projektu "Akademia Równych Szans".
"Warsztaty ziołowe" prowadzone przez panią Iwonę z Ekozagrody pozwoliły dzieciom poszerzyć ich wiedzę przyrodniczą. Na warsztatach pojawiły się suszone i świeże zioła, kwiaty, gałązki i nasiona. Dzieci miały możliwość poznania ich za pomocą różnych zmysłów. Podczas zajęć w Ekozagrodzie uczniowie wykonali dla swoich mam prezenty z okazji zbliżającego się ich święta, były to: lniane woreczki z pięknie pachnącą lawendą, barwione płatkami kwiatów i innymi roślinami rosnącymi na łące, ramki na zdjęcia ozdobione suszonymi zbożami i ziołami, a także portrety mam wykonane z płatków kwiatów, liści i traw. Dzieci samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje pracy. Pobyt w Ekozagrodzie był dla uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem i mile spędzonym czasem.
Pani Jola i pani Daria spisały się na medal !
Projekt "Akademia Równych Szans" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020 (Europejski Fundusz Społeczny). Relację z przebiegu projektu można śledzić na stronie internetowej szkoły: https://zssraciborz.edupage.org/ w zakładce projekty.
Drugi miesiąc zajęć - maj 2022
Za nami dwa miesiące zajęć w ramach szkolnego projektu "Akademia Równych Szans". Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w kolejnych specjalistycznych zajęciach pozalekcyjnych, wśród których znalazły się na tym etapie - Detektywi w akcji, Arteterapia, Matematyka dla Smyka, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, Autilius, Wszystko dla Smyka, a także Biofeedback. Celem zajęć jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów. Projekt "Akademia Równych Szans" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
Pierwszy miesiąc zajęć projektowych za nami - kwiecień 2022
Minął ponad miesiąc odkąd rozpoczęliśmy zajęcia w ramach projektu „Akademia Równych Szans”, w którym to nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych, specjalistycznych zajęciach pozalekcyjnych. Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów. W ofercie zajęć projektowych w tym etapie znajdziemy m.in. zajęcia Matematyka dla Smyka, Detektywi w akcji, Arteterapia, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, Wszystko dla Smyka, Autilius oraz Biofeedback. Dzięki środkom finansowym płynącym z Unii Europejskiej szkoła wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne, które podnoszą jakość prowadzonych zajęć.
Projekt „Akademia Równych Szans” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.