• O projekcie

Logo programu Erasmus+ wraz z emblematem Unii Europejskiej

„Wyznaczanie dróg ku integracji” („Creating pathways for inclusion”) to projekt, który we wrześniu 2020r. rozpoczął się w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Współfinansowany i realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ i jest pierwszym, tego typu projektem, w naszej szkole.

Dzięki zaangażowaniu i pracy nauczycieli ze szkół w Hiszpanii, Chorwacji i Polski projekt został wybrany do realizacji i potrwa dwa lata.

Celem głównym wspólnych działań i zaplanowanych mobilności będzie przybliżenie ludziom  środowiska osób niepełnosprawnych - ich potrzeb oraz umiejętności które mogłyby zostać wykorzystane w procesie realnego zaistnienia na rynku pracy.

„Wyznaczanie dróg ku integracji” to inspirowanie naszych społeczności do wdrażania nowego podejścia do uczniów z niepełnosprawnościami. To również zapewnienie narzędzi do skutecznego przyspieszenia procesu integracji. Fundamentalne znaczenie ma ustawiczny wzrost wiedzy społecznej na temat życiowych potrzeb i problemów z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. Podejmowane aktywności będą miały szansę rozwoju i realizacji  jeśli uda się zbudować pozytywne nastawienie lokalnej społeczności względem potrzeb  osób
        z niepełnosprawnościami.

Mamy rok z wieloma ograniczeniami, które uniemożliwiają realizację zaplanowanych przez nas działań – wizyty w szkołach i placówkach ogólnodostępnych, wyjazdy do krajów partnerskich, czy goszczenie naszych europejskich partnerów. Wykorzystamy jednak ten czas na poszukiwanie inspiracji, tworzenie płaszczyzny międzynarodowej współpracy i budowanie wzajemnych relacji pomiędzy partnerami projektu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku promującego Projekt