• Aktualności

        • Podsumowanie projektu  "Dzieci i seniorzy wspólnie spędzają czas"
          • Podsumowanie projektu "Dzieci i seniorzy wspólnie spędzają czas"

            W dniu 27 maja na terenie DPS "Złota Jesień" odbył się piknik podsumowujący projekt "Dzieci i seniorzy wspólnie spędzają czas", który realizowany był w bieżącym roku szkolnym 2025/2026r.

            Celem projektu była integracja międzypokoleniową mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz uczniów naszej szkoły poprzez wspólne spędzanie czasu, budowanie relacji i rozwijanie wzajemnej empatii. W ramach projektu organizowane były regularne spotkania, podczas których uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych, muzyczno-ruchowych, grach integracyjnych, warsztatach recyklingu oraz wspólnych rozmowach.

            Najważniejszym i nadrzędnym  celem projektu było stworzenie przestrzeni, w której seniorzy i uczniowie mogli wspólnie doświadczać radości, uczyć się wzajemnie od siebie  oraz budować relacje oparte na życzliwości i współpracy.

            Dziękujemy za możliwość uczestictwa w projekcie i czekamy na kolejne nasze wspólne działania.

        • Udział w Śląskim Dniu Treningowym MATP Olimpiad Specjalnych
          • Udział w Śląskim Dniu Treningowym MATP Olimpiad Specjalnych

            28. maja  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Śląskich Zawodach Aktywności Motorycznej MATP Olimpiad Specjalnych w Zabrzu.

            W trakcie trwania zawodów zwodnicy brali udział w różnych konkurencjach, m.in. nordic walking, rzutach do celu,  czy zadaniach ogólnosprawnościowych.

            Dla uczestników była to miła rywalizacja, wspaniała  integracja i radość ze wspólnie spędzonego czasu. Wszyscy wrócili zadowoleni, dumni z siebie i pełni pozytywnej energii.

        • Konkurs religijny w ZSS w Czerwionce - Leszczynach
          • Konkurs religijny w ZSS w Czerwionce - Leszczynach

            28. maja 2026 roku czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w XII Powiatowym Konkursie Plastycznym o tematyce religijnej „Jezu, ufam Tobie”, który odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach. W konkursie uczestniczyło czterdziestu młodych artystów, których zadaniem było wykonanie portretu Świętego Carla Acutisa.

            Powstało wiele pięknych i pełnych zaangażowania prac. Z dumą informujemy, że nasza uczennica Roksana zdobyła III miejsce, natomiast Wiktor, Daniel i Jakub otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni oraz otrzymali piękne upominki.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom sukcesów i życzymy dalszego rozwijania talentów artystycznych.

        • Dzień Eksperymentów
          • Dzień Eksperymentów

            27. maja w naszej szkole odbył się pierwszy Dzień Eksperymentów, którego celem było pokazanie uczniom, że nauka może być fascynująca i pełna dobrej zabawy. Nauczyciele oraz uczniowie wspólnie prezentowali doświadczenia, które wzbudzały zachwyt, ciekawość i ogromne zainteresowanie. Tego dnia nauka przypominała prawdziwą magię – bulgotało, wybuchało, świeciło i zaskakiwało kolorami.

            Podczas pokazów uczestnicy obserwowali zjawiska związane z wodą, takie jak parowanie, skraplanie, transport i krążenie w przyrodzie, a także doświadczenia dotyczące światła, ciśnienia i gęstości cieczy. Duże emocje wzbudziły „wybuchowe rybki”, „eksplozja w słoiku”, kolorowa lawa z wulkanów oraz „pasta dla słonia”, podczas której powstały ogromne ilości piany.

            Uczniowie poznali również niezwykłą ciecz nienewtonowską – substancję, która pod wpływem nacisku zachowywała się jak ciało stałe, a przy delikatnym dotyku stawała się płynna. Tworzyli także „kosmos w słoiku”, eksperymentowali z bańkami mydlanymi oraz obserwowali „znikające obrazki”, będące efektem załamania światła. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również doświadczenie „dźwięki ze szkła”, podczas którego kolorowe naczynia z różną ilością wody zamieniły się w niezwykłą orkiestrę.

            Wydarzenie było pełne naukowych odkryć i niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie młodzi naukowcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Pierwszy Dzień Eksperymentów okazał się dużym sukcesem i dostarczył wszystkim uczestnikom wielu powodów do radości oraz inspiracji do dalszego odkrywania świata nauki.

            Więcej zdjęć na szkolnym fb.

        • Wielkie czytanie studentów ANS
          • Wielkie czytanie studentów ANS

            Od 26. maja do 1. czerwca trawa XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

            Pierwszego dnia akcji odwiedzili nas goście z raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych. Grupa studentów II roku Administracji wraz z wykładowcą dr. Krzysztofem Kaczorowskim doskonale poradziła sobie z tym wyjątkowym zadaniem, wzbudzając zachwyt wśród słuchaczy.

            Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

        • Gościnny występ naszych zawodników w Markowicach!
          • Gościnny występ naszych zawodników w Markowicach!

            24 maja dwóch naszych uczniów – zawodników Klubu Animusz – miało wyjątkową okazję zaprezentować swoje piłkarskie umiejętności w barwach innej drużyny.

            Alan i Mateusz wystąpili gościnnie w zespole UKS Arka Markowice, wspierając gospodarzy podczas VI Turnieju Małych Bajtli, który odbył się w Markowicach. 

            Ich udział był nie tylko cennym wzmocnieniem drużyny, ale również doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń, integracji z rówieśnikami i rywalizacji w duchu fair play. Turniej przebiegł w przyjaznej atmosferze, a występ naszych zawodników  został bardzo pozytywnie odebrany przez organizatorów i kibiców.

             

        • Śląski Turniej w Halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych
          • Śląski Turniej w Halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych

            22 maja w Rudzie Śląskiej odbył się Śląski Turniej w Piłce Nożnej Halowej Olimpiad Specjalnych. W zawodach, organizowanych przez klub sportowy, udział wzięło aż 14 drużyn z całego regionu.

            Wśród uczestników nie mogło zabraknąć klubu Animusz reprezentującego Zespół Szkół Specjalnych. Nasz zespół wystąpił w składzie: Julian Pasberg, Przemysław Adamczyk, Maksymilian Manieta, Piotr Rycyrs, Jakub Rossmann i Szymon Iksal.

            Po pełnych emocji i sportowej rywalizacji meczach nasi zawodnicy wywalczyli znakomite 3. miejsce! 

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników oraz trenerów za ogromne zaangażowanie, ducha walki i wspaniały wynik. Jesteśmy z Was bardzo dumni!

          • „Zmiana Kierunku” - szansa na nowy start!

            W województwie śląskim realizowany jest program aktywizacji społeczno-zawodowej „Zmiana Kierunku”, prowadzony przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu państwa w ramach Priorytetu FESL.07.00 – Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie FESL.07.02 – Aktywna integracja.

            Projekt skierowany jest do osób dorosłych pozostających bez pracy lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego celem jest nie tylko wsparcie uczestników w odnalezieniu się na rynku pracy, ale także poprawa jakości życia i zwiększenie integracji społecznej. 

            Szczególne wsparcie przewidziano dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród uczestników znalazło się również 30 uczniów naszej szkoły, którzy od początku kwietnia 2025 roku biorą udział w zajęciach realizowanych w 10-osobowych grupach.

            Uczestnicy projektu mogą bezpłatnie skorzystać z:
            -  indywidualnego doradztwa psychologicznego
            -  pośrednictwa pracy
            -  warsztatów kompetencji miękkich i cyfrowych
            - specjalistycznych kursów zawodowych, m.in. z zakresu wykończenia wnętrz z elementami dekoratorstwa oraz ogrodnictwa,

            Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2026 roku.

        • Zagrożenia w sieci i prywatność w Internecie - webinar online.
          • Zagrożenia w sieci i prywatność w Internecie - webinar online.

            W cyfrowym świecie często udostępniamy różne informacje o sobie.  Warto więc wiedzieć, jakie są  to dane oraz jakie zagrożenia wiążą się z ich nierozsądnym  publikowaniem.

            26 maja uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w  kolejnych zajęciach online prowadzonych przez przedstawicieli  NASK. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, czym jest ślad cyfrowy oraz jakie korzyści daje świadome zmienianie ustawień prywatności na swoich kontach internetowych. Omówiono również sposoby działania cyberprzestępców. Rozmawiano  o tym,  jak rozpoznawać próby manipulacji oraz  jak skutecznie się przed nimi bronić.  Wspólnie kształtowano nawyki bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

        • Zajęcia edukacyjne w bibliotece
          • Zajęcia edukacyjne w bibliotece

            22 maja uczniowie klas 1–3 Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „O dziuplaki nasze dbamy, czyli jak latającym przyjaciołom pomagamy”, które odbyły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.  Spotkanie poprowadzili pracownicy Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach – Ewa Pachler oraz Paweł Kanclerz.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego warto zawieszać budki lęgowe oraz kiedy i w jaki sposób należy dokarmiać ptaki zimą. Uczniowie poznali różnice między budką lęgową a karmnikiem, dowiedzieli się, gdzie ptaki zakładają gniazda oraz skąd biorą się dziuple.

            Nie zabrakło również ciekawostek o gatunkach ptaków korzystających z budek lęgowych i o zagrożeniach, jakie czyhają na ptasie gniazda. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odgadując nazwy ptaków i poznając różne typy budek lęgowych.

            Zajęcia zostały zrealizowane w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu i były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy przyrodniczej oraz rozwijania wrażliwości ekologicznej wśród najmłodszych uczniów.

        • Wyjątkowe cudeńka prosto z serca...
          • Wyjątkowe cudeńka prosto z serca...

            Dzisiejszy Dzień Matki stał się inspiracją do stworzenia wyjątkowych prac. Nasi uczniowie w pracowni artystycznej po raz kolejny pokazali swoją kreatywność, tworząc prawdziwe cudeńka — świeczki, mydełka, kwiatki i wiele innych drobiazgów przygotowanych prosto z serca.

            To mały wyraz wdzięczności dla wszystkich Mam, które każdego dnia są blisko — wspierają, przytulają, dodają otuchy i potrafią poprawić humor jednym ciepłym słowem.

            Dziękujemy za cierpliwość, troskę oraz codzienną siłę i miłość, które dają swoim bliskim.

            Wszystkim Mamom życzymy dużo uśmiechu, spokoju i zdrowia.

        • Śniadanie z klasą, czyli uczniowie na warsztatach dietetycznych!
          • Śniadanie z klasą, czyli uczniowie na warsztatach dietetycznych!

             

            W miniony wtorek uczniowie naszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli wyjątkową okazję odwiedzić Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Celem tej niezwykle pouczającej wizyty były profesjonalne warsztaty dietetyczne oraz spotkanie ze specjalistą ds. żywienia.

            Podczas spotkania z dietetykiem młodzież zgłębiała tajniki świadomego i zdrowego odżywiania. Uczniowie poznali mnóstwo ciekawych, prostych i przede wszystkim wartościowych przepisów na zdrowe przekąski, które z powodzeniem mogą przygotować samodzielnie w domu czy w ramach zajęć praktycznych.

            Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była jednak wspólna degustacja! Wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować pełnowartościowego, dietetycznego i niezwykle energetycznego śniadania. Kolorowe, smaczne i pełne witamin potrawy udowodniły naszym uczniom, że to, co zdrowe, może być również pyszne i dawać mnóstwo energii na cały dzień pełen wyzwań.

            Serdecznie dziękujemy Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu za ciepłe przyjęcie, wspólnie spędzony czas oraz dawkę bezcennej, zdrowej wiedzy!

        • VII Śląski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych w Rudzie Śląskiej 
          • VII Śląski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych w Rudzie Śląskiej 

            20 maja nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w VII Śląskim Dniu Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych w Rudzie Śląskiej.
            Wydarzenie odbyło się w Hali Sportowej Zgoda-Bielszowice i zgromadziło młodych sportowców z całego regionu. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem brali udział w sportowych aktywnościach, pokazując swoją energię, odwagę i wielkie serca. Było mnóstwo radości, wspólnej zabawy, sportowych emocji i uśmiechów. Dzieci świetnie poradziły sobie we wszystkich konkurencjach, a najważniejsze było to, że każdy był zwycięzcą! 

            Jesteśmy bardzo dumni z naszych małych sportowców

        • Prace w szkolnym ogródku
          • Prace w szkolnym ogródku

            Dziś uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy  (1Pa, 2Pc oraz 1Pi) rozpoczęli prace w szkolnym ogródku. Posadzili słoneczniki, oplewili sałatę, a także wysadzili cukinie wyhodowane w naszej szklarni. Dodatkowo przygotowali glebę pod kolejne rozsady. To dopiero początek ich przygody z ogrodnictwem, która będzie kontynuowana w najbliższych tygodniach!

          • Zapraszamy na Koncert Disneya

            2. czerwca 2026r. w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie sie Koncert Disneya, z którego środki zostaną przekazane na stypendia dla uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. 

        • Koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im.Stanisława Moniuszki w Raciborzu
          • Koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im.Stanisława Moniuszki w Raciborzu

            W dniu dzisiejszym nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie umuzykalniającym, który odbył sie w szkole muzycznej, a przygotowany został przez ich uczniów i nauczycieli. Publiczność  z dużym zainteresowaniem wysłuchała pięknych kompozycji muzycznych wykonanych na różnych instrumentach. Podczas koncertu zaprezentowano brzmienie pianina, puzona, trąbki, saksofonu, organów, akordeonu, skrzypiec, wibrafonu, fletu poprzecznego, gitary oraz kontrabasu. Spotkanie było dla uczniów ciekawą lekcją muzyki i okazją do poznania różnorodnych instrumentów oraz ich wyjątkowego brzmienia. 

        • Wizyta w studio fotograficznym
          • Wizyta w studio fotograficznym

            Uczniowie Szkoły Przysposabiającej mieli okazję odwiedzić studio fotograficzne, gdzie poznawali podstawowe zasady fotografii. Podczas zajęć dowiedzieli się, jak ważne jest odpowiednie światło, ustawienie aparatu oraz właściwe kadrowanie zdjęć. Uczniowie mogli zobaczyć profesjonalny sprzęt fotograficzny i spróbować swoich sił w roli fotografów oraz modeli. Wizyta była ciekawą lekcją rozwijającą kreatywność, spostrzegawczość i umiejętność współpracy. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy mogli lepiej zrozumieć, jak powstają profesjonalne fotografie i jak wiele pracy wymaga przygotowanie udanego zdjęcia.

        • XX Śląski Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych w Katowicach
          • XX Śląski Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych w Katowicach

            Ostanie dni dla naszych zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych „Animusz” oraz ich trenerów są niezwykle intensywne. Jeszcze nie ochłonęli po Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych a już w dniu dzisiejszym kolejni zawodnicy wzięli udział w XX Śląskim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych w Katowicach.

            Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych wszyscy świetnie sobie poradzili i ukończyli swoje starty. Zawody odbyły się w ramach Olimpiady Specjalne Polska -Śląskie. 

            Nasz Klub reprezentowało pięciu zawodników. A oto ich wyniki:

            I miejsce - Adrian Marcalik, Tobiasz Stawinoga, Karol Wieczorek

            II miejsce -  Marcin Zobek

            V miejsce – Jakub Kupiec

            Serdecznie gratulujemy!

            Zadanie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Raciborza.

        • Sukcesy naszych zawodników na XIII Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
          • Sukcesy naszych zawodników na XIII Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

            Zakończyły się XIII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Katowicach i obejmowały rywalizację w czterech dyscyplinach sportowych. Klub Olimpiad Specjalnych „Animusz” reprezentował województwo śląskie, a w jego skład weszli najlepsi zawodnicy badmintona związani z naszą Szkołą i Klubem.

            Reprezentowali nas: Aleksandra Grabowska, Maksymilian Manieta, Michał Fulneczek oraz absolwent szkoły Waldemar Mrowiec. Opiekunem zawodników podczas całych igrzysk była p.Daria Otulak, która przez trzy dni opiekowała się drużyną i czuwała nad przebiegiem zawodów.

            W turnieju badmintona wzięły udział reprezentacje z 17. województw. Trzeba nadmienić, że tegoroczne igrzyska były jednocześnie eliminacjami do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Chile, które odbędą się w październiku przyszłego roku. Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki, ponieważ w zawodach startowali najlepsi zawodnicy z całej Polski. Tym bardziej jesteśmy dumni z osiągnięć naszych reprezentantów, którzy wywalczyli miejsca na podium i odnieśli ogromny sukces sportowy.

            Wyniki naszych zawodników:

            Michał Fulneczek – I miejsce
            Aleksandra Grabowska – II miejsce
            Maksymilian Manieta – III miejsce

            Waldemar Mrowiec – IV miejsce

            W grze deblowej: Michał Fulneczek i Waldemar Mrowiec  - II miejsce.

            To wielkie osiągnięcia, mnóstwo radość i niezwykłe powody do dumy dla całej społeczności naszej Szkoły oraz Klubu Animusz.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom determinacji, sportowej walki i wspaniałych wyników.
             

        • XIII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach
          • XIII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach

            Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to największa impreza sportowa dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Tym bardziej cieszy nas fakt, że podczas XIII edycji wydarzenia, która odbyła się w miniony weekend w Katowicach, mieliśmy swój istotny udział.

            8. maja w Arena Katowice oficjalnie zainaugurowano igrzyska, a już następnego dnia zawodnicy rozpoczęli rywalizację sportową w grupach sprawnościowych. Zmagania trwały aż do niedzieli, dostarczając wielu emocji zarówno uczestnikom, jak i kibicom.

            Równolegle na różnych obiektach sportowych odbywały się zawody w dyscyplinach takich jak pływanie, golf, bocce oraz badminton. Całe wydarzenie było nie tylko sportową rywalizacją, ale przede wszystkim świętem integracji, radości i wzajemnego wsparcia.

            Nauczyciele Zespół Szkół Specjalnych odpowiadali za organizację oraz przebieg części sportowej związanej z badmintonem. Turniej rozegrano na terenie Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Mecze odbywały się równocześnie na pięciu kortach, a w zawodach uczestniczyło ponad 70 zawodników z całej Polski. Dużym wyzwaniem organizacyjnym było przygotowanie grup sprawnościowych, harmonogramów spotkań oraz koordynacja całego przebiegu turnieju.

            Ogrom pracy, zaangażowanie i serce włożone przez naszych nauczycieli po raz kolejny zaowocowały organizacją wydarzenia na najwyższym poziomie.

            Cieszymy się, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i gościć w Katowicach zawodników z całej Polski, którzy wyjechali z medalami, uśmiechem i wieloma dobrymi wspomnieniami.