Bardzo dziękujemy pani Marzenie Cwynar za wspaniałą darowiznę wspierającą nasz bank nagród konkursowych. Po raz kolejny doświadczamy dobrego serca pani Marzeny. Dziękujemy!!!
Aktualności
Dziękujemy!!!
Moja mała Ojczyzna - projekt eTwinning
W pierwszych dniach grudnia uczniowie klas 5ap, 5/6a oraz 6ar przystąpili do projektu eTwinning „Moja mała Ojczyzna”. W projekcie bierze udział czternaście szkół z terenu całej Polski i będzie on trwał do maja bieżącego roku.
Celem projektu jest zaangażowanie uczniów w poznawanie swojej najbliższej okolicy i rozwijanie umiejętności plastycznych, cyfrowych oraz społecznych. Uczniowie zbadają okolicę, w której mieszkają, dotrą do ciekawych osób, poszerzą swoją wiedzę odnośnie szeroko pojętych tradycji lokalnych. Uczestnicy projektu będą działali interdyscyplinarnie, łącząc wiedzę historyczną z geograficzną, będą doskonalić użycie narzędzi TIK, umiejętność pracy w grupie, krytyczne myślenie oraz umiejętność wyszukiwania informacji.
Nasi uczniowie mają za sobą już dwa pierwsze zadania. Pierwszym z nich było wykonanie kartek świątecznych z motywem symbolizującym naszą najbliższą okolicę. Kartki wysłaliśmy do trzech szkół biorących udział w projekcie: Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mosinie, Szkoły Podstawowej w Strzyżowie oraz Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11 w Piekarach Śląskich. My również otrzymaliśmy kartki z życzeniami od nich.
Natomiast drugie zadanie polegało na wykonaniu propozycji logo całego projektu. Podczas zajęć zastanawialiśmy się nad tym, czym dla nas jest Nasza mała Ojczyzna. Pomogła nam w tym burza mózgów i rozwiązane szyfry!
Przed nami kolejne ciekawe zadania już wkrótce!
1
Dokarmiamy ptaki
Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, ptaki w naszym ogrodzie mogą raczyć się pokarmem wysokotłuszczowym. Dbamy o to szczególnie, kiedy leży śnieg. Dzięki temu czasami uda nam się zaobserwować sikorkę, wróbla albo trznadla.
Konkurs matematyczno - informatyczny "Świąteczna kartka"
W dniu dzisiejszym w naszej szkole został podsumowany konkurs matematyczno - informatyczny "Świąteczna kartka". Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki świątecznej z figur geometrycznych w programie Word oraz poprawnym jej wysłaniu na podany adres e-mail. Zostało wyróżnionych pięć osób. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród było szczególnym momentem dla uczestników, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali swoje prace.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu!
Klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy na kręgielni
8 stycznia uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli okazję spędzić półtorej godziny na kręgielni, gdzie nie tylko ćwiczyli celność i precyzję, ale przede wszystkim świetnie się bawili! Cztery tory umożliwiły małe turnieje i zdrową rywalizację, a przy okazji wszyscy mieli szansę lepiej się poznać i zintegrować.
Wyróżnienie dla Grupy Teatralnej "Skrzydła"!!!
Jak już wcześniej pisaliśmy, 4 grudnia 2024, Grupa Teatralna "Skrzydła" była uczestnikiem XVI Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym PROFORMA w Katowicach. Grupa w składzie: Basia Kupka, Julia Frank, Magdalena Himel, Natalia Karbownik, Emilia Samek i Emilia Karbownik zdobyły WYRÓŻNIENIE!
Dziewczyny zaprezentowały spektakl w reżyserii Agnieszki Busuleanu-Jaksik pt. "Odbicie w lustrze", poruszający ważny temat zaburzeń odżywiania.
Organizatorem konkursu było Śląskie Kuratorium Oświaty, na którego stronie czytamy:
"XVI edycja Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA” odbyła się 4 i 5 grudnia 2024 r. na scenie Teatru Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach.
„PROFORMA” to konkurs organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach programu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na terenie naszego województwa.
W konkursie wzięło udział 25 dzieci z przedszkoli, 33 grupy teatralne z szkół podstawowych oraz 9 uczniów prezentujących monodram. W tegorocznej, szesnastej edycji konkursu recytowano wiersze, prezentowano formy teatralne oraz monodramy, które poprzez swoją narrację inspirują do refleksji nad własnymi marzeniami i możliwościami funkcjonowania społecznego bez agresji, przemocy i bez uzależnień. Przedstawienia, wiersze i monodramy przygotowane przez dzieci i młodych aktorów oraz ich nauczycieli skłaniały do refleksji, wyzwoliły emocje, ale przede wszystkim pozwoliły innym uczniom wczuć się w problemy poruszane w czasie krótkiego spektaklu. Wszystkie prezentacje indywidualne i grupowe zostały ocenione przez Komisję Wojewódzką ds. oceny wystąpień teatralnych."
W szkole, dziewczęta zaprezentowały się podczas grudniowego spotkania ze św. Mikołajem.
Gratulujemy udanego debiutu i czekamy na kolejne spektakle!!!
Ostatnie pożegnanie
Życzenia świąteczne
Kiermasz szkolny
19 grudnia naszym jasełkom towarzyszył również kiermasz zorganizowany przez szkolną Radę Rodziców. Wszyscy mogli podziwiać piękne prace wykonane przez uczniów w pracowni artystycznej a także zakupić pyszne domowe wypieki. Pudełka z ciastami zniknęły w mgnieniu oka! Dochód z kiermaszu zasili konto Rady Rodziców i zostanie przeznaczony na dofinasowanie różnych inicjatyw oraz potrzeby uczniów.
Rada Rodziców składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie!!!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
1
Jasełka, które zostaną z nami na długo!
Ponad 130 młodych artystów zaprezentowało swoje umiejętności, entuzjazm i niezwykłe zaangażowanie podczas jedynych w swoim rodzaju jasełek, które odbyły się w dniu wczorajszym w naszej szkole.
Każdy dał z siebie wszystko, tworząc niezapomniany spektakl z chwilami pełnymi wzruszeń, radości, a także śmiechu! Tym razem cofnęliśmy się do czasów św. Franciszka i jego Greccio. Na scenie pojawili się włoscy budowlańcy, pasterze, piękne anioły, urocze baranki, muzycy. Taniec przeplatał się z recytacją i melodiami znanych kolęd i pastorałek, które wprowadziły nas w świąteczną atmosferę. Artyści zebrali gromkie brawa od licznie zebranej widowni, przyjaciół szkoły, rodziców i opiekunów.
Słowa uznania płyną w stronę p. Barbary Mazurek, która była autorem i reżyserem przedstawienia oraz wszystkich pracowników szkoły zaangażowanych w organizację jasełek, wspierających uczniów na każdym etapie przygotowań i podczas występów.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na szkolnym fb. Autorem zdjęć jest p. Anna Kuska – Woch.
O naszych jasełkach w raciborskich mediach.
I jeszcze prezentacja autorstwa p. Anny Kuski Woch. Dziękujemy bardzo!!!
8
Adwentowy Dzień Skupienia
Trzecia lampka zapalona na wieńcu adwentowym to znak, że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia idą pełną parą. 19 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w Adwentowym Dniu Skupienia, podczas którego chętne osoby mogły skorzystać z sakramentu pokuty oraz uczestniczyć we mszy świętej sprawowanej przez o. Innocentego. Były lampiony, wspólne śpiewy, rozważania i modlitwa. Czerwone serca z dobrymi uczynkami to dowód, że idziemy w dobrym kierunku…
,,Aktywnie działamy - wiedzę zdobywamy"
Klasa 6ar oraz 8ap biorą udział w ogólnopolskim projekcie ,,Aktywnie działamy - wiedzę zdobywamy". Podczas zajęć rewalidacyjnych oraz lekcji matematyki łączą wiedzę teoretyczną z praktyczną, wykorzystując drukarkę 3D. Uczniowie dotychczas wykonali dwa wyzwania projektowe. Pierwszym zajęła się klasa 8ap w ramach powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Stworzyli bryłę w programie Tinkercard, którą następnie wydrukowali.
Natomiast klasa 6ar podjęła się drugiego wyzwania, polegającego na wykonaniu ozdoby świątecznej. Część z gotowych projektów została już wydrukowana.
2
Obóz sportowy Olimpiad Specjalnych w Istebnej
W dniach od 7 do 17 grudnia nasi zawodnicy Olimpiad Specjalnych przebywali na obozie sportowym w Istebnej. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali udział w treningach. Obóz był doskonałą okazją do poprawy sprawności fizycznej, nabycia nowych umiejętności oraz usamodzielnienia się. I można śmiało powiedzieć, że zakończył się pełnym sukcesem. Zimowa aura dopisała a wszyscy uczestnicy wyjazdu nauczyli się zjeżdżać na nartach!!! W trakcie obozu zawodnicy uczestniczyli w Pikniku Bądź Fit na Stadionie Śląskim w Katowicach. Celem imprezy było motywowanie zawodników i trenerów do intensywnej oraz systematycznej pracy treningowej, popularyzacja dyscyplin sportu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną, umożliwienie zawodnikom startu w zawodach sportowych, rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w całej Polsce oraz integracja ze środowiskiem lokalnym. Oczywiście było całe mnóstwo różnego rodzaju zajęć i atrakcji. Nikt się nie nudził!!!
Serdeczne podziękowania: dla Rodziców uczniów za współpracę, Dyrekcji za życzliwość i możliwość wyjazdu oraz paniom Kasi i Monice za opiekę nad zawodnikami.
Transport na obóz dofinansowano ze środków RIG w Raciborzu
Więcej zdjęć na szkolnym fb: post 1, post 2, post 3, post 4.
4
Serdecznie zapraszamy!!!
Sukcesy Małgosi, Oli, Natalii i Dominiki
W dniu 11 grudnia 2024 zostały rozdane nagrody w Konkursie Plastycznym ZAGRAJ Z GWIAZDKĄ, który był częścią 21. edycji koncertu charytatywnego Gwiazdka Serc. W gronie laureatów znalazły się również uczennice naszej szkoły: Gosia Kapłonek zdobyła wyróżnienie, a Ola Kuśma, Natalia Siemiątkowska i Dominika Nienartowicz - dopuszczenie do wystawy. Serdecznie gratulujemy!
Eksperymenty na geografii
Podczas lekcji geografii uczniowie przypomnieli sobie korzystny wpływ odnawialnych źródeł energii na środowisko. Omawiając proces spalania, zaangażowali się w wykonanie dwóch eksperymentów. Do pierwszego wykorzystali model wulkanu. Natomiast drugi eksperyment polegał na obserwacji, jak smog zachowuje się podczas różnych temperatur - gdy jest ciepło a jak gdy panuje zima #ekoszkoła.
Kartki świąteczne Wolontariuszy i zaprzyjaźnionych placówek
Tradycja wysyłania sobie kartek świątecznych sięga odległych czasów. Jest to symbol nadchodzących świąt i miła niespodzianka. Wyrażamy w ten sposób nasz szacunek, pamięć i czcimy tradycje Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy więc ją kultywować. 10 grudnia grupa dziewięciorga uczniów Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedziła podopiecznych Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Cyprzanowie. Wolontariusze oraz wychowankowie mieli okazję się poznać, porozmawiać oraz spędzić wspólnie czas wykonując kartki świąteczne dla zaprzyjaźnionych instytucji. Powstało wiele ciekawych i oryginalnych kartek. W wydarzeniu tym brali również udział wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas, który był niezwykłą lekcją dla naszych wolontariuszy.
Życzymy dużo ciepła i wzajemnej życzliwości.
„Cud Świątecznej Kartki” - konkurs
Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w I Wojewódzkim Konkursie Językowo-Plastycznym: „Wunder der Weihnachtskarte” - „Cud Świątecznej Kartki”. Konkurs polegał na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej i umieszczeniu na niej życzeń w języku niemieckim. Wyniki zostaną ogłoszone 20 grudnia 2024 roku, ale już teraz trzymajmy kciuki za Mateusza i Adama.
Spotkanie ze św. Mikołajem
6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj! Uczniowie, którzy wraz z nauczycielami przygotowali występy, zachwycili Mikołaja i publiczność. Było pięknie, wesoło i wzruszająco. Wyjątkowym gościem była również Emi Franica - nastoletnia wokalistka, uczestniczka programu The Voice Kids i Szansy na Sukces. Emi zaprezentowała utwory, które skradły serca publiczności. Atmosfery, jaka towarzyszyła temu spotkaniu, nie da się opisać - to trzeba zobaczyć! Dziękujemy serdecznie Emi oraz wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na czele z ks. Łukaszem Michalikiem za uświetnienie naszej imprezy.
Słowa podziękowania kierujemy także w stronę wszystkich osób prywatnych, instytucji i firm, które wsparły naszą mikołajkową akcję i przyczyniły się do obdarowania naszych uczniów słodkimi paczkami. To dzięki Wam - drodzy "Mikołaje" - na ich twarzach zagościł uśmiech. Dziękujemy, że kolejny rok mogliśmy liczyć na Waszą pomoc i hojność.
Szczególne słowa wdzięczności kierujemy w stronę:
- Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu,
- Pizzerii Emilia Romagna,
- firmy 5Porte SP Z O.O.,
- firmy Ostróg. net,
- firmy Mieszko S.A.,
- Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
- Państwa S.J. Kapuścik,
- sklepów Delikatesy Centrum w Lubomi i Pogrzebieniu oraz Lewiatan w Pogrzebieniu,
- salonu fryzjerskiego Dominika Kołek,
- Ośrodka Zdrowia w Lubomi,
- Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
Dobrze, że jesteście!!!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
3
Cudeńka w pracowni artystycznej!
W naszej szkolnej pracowni artystycznej od dawna powstają prawdziwe cudeńka! Uczniowie, pod czujnym okiem Pań - Danusi, Iwonki i Oli, odkrywają w sobie nie tylko talenty plastyczne, ale także rozwijają wrażliwość estetyczną, usprawniają procesy poznawcze i sferę manualną, znajdują przestrzeń na wyciszenie emocji i podniesienie samooceny… A skoro jesteśmy już w okresie przedświątecznym to i tam praca wrze na całego! Zresztą zobaczcie sami!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
1
Archiwum Aktualności
