Ferie zimowe tuż, tuż...
Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeńtwa!
Ferie zimowe tuż, tuż...
Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeńtwa!
Za nami wspaniały bal!
Bal ludzi wielkiego serca i dobrej woli, którzy jak co roku przybyli na wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Sięgaj wyżej". Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców, sponsorów i gości, którzy wsparli VIII Bal Charytatywny oraz dla zespołu Pompa Band, który zapewnił niepowtarzalną oprawę muzyczną. Dzięki Państwa dobroczynności nasze stowarzyszenie będzie mogło udzielić wsparcia wielu uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w zakresie terapii, rehabilitacji i pomocy socjalnej. W imieniu wszystkich członków stowarzyszenia jeszcze raz bardzo DZIĘKUJEMY!!!
Zarząd TPDN "Sięgaj wyżej"
Każda osoba rozliczająca swój PIT może przekazać 1,5% swojego podatku zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin z naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy gromadzić na subkoncie szkolnym pieniądze, które w 100% (bez potrąceń i prowizji) trafią w postaci stypendiów do naszych uczniów. Bardzo prosimy o Państwa wsparcie!
Aby przekazać 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole wystarczy:
Ostatnie lata przynoszą wiele niepokoju – jesteśmy świadkami wojny w Ukrainie. Alarmujące są dane dotyczące kryzysu psychicznego wśród uczniów w polskich szkołach. Według ostatniego raportu Poverty Watch liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi 396 tys. (co stanowi 5,7 proc). Ubóstwo relatywne dotyka 980 tys. dzieci. Łącznie daje to milion czterysta dzieci żyjących w ubóstwie. W rodzinach uprawnionych do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej żyje niemal co ósme dziecko (GUS, 2022). Bardzo ważne staje się dzisiaj umożliwianie dzieciom i młodzieży harmonijnego, radosnego rozwoju i wspieranie ich talentów oraz pasji!
Szkoła chce pomóc zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin poprzez stypendia. Stypendium dla takiego ucznia to szansa, aby mógł rozwijać swoje talenty, kupił niezbędne materiały, opłacił udział w zajęciach, czy kursach. Dzięki stypendium możemy wzmacniać ukryty w dzieciach potencjał i pomagamy im rozwijać skrzydła. Stypendium to także szansa, aby niezamożny uczeń mógł w przyszłości stać się mądrym dorosłym, a swoją wiedzą i umiejętnościami zaczął służyć swojej społeczności.
Bardzo prosimy o pomoc i przekazanie 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole!
Bal karnawałowy jest atrakcją, która zawsze wywołuje radość i uśmiech nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Tak też było i dzisiaj - 16 stycznia. Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w krainę bajkowych postaci, super bohaterów i dziwnych stworzeń! Jednym słowem mieliśmy popis ogromnej kreatywności uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Czerwony Kapturek tańczył z piłkarzem, klaun z Myszką Miki, księżniczka z biedronką, kotek z policjantem a lekarz z czarodziejem… Nie sposób ich wszystkich wymienić.
Dzięki naszym zaprzyjaźnionym wolontariuszom z DLO i Paniom Alicji, Kasi i Małgosi odbyło się wiele konkursów i zabaw, które wywołały mnóstwo emocji. Śmiech rozbrzmiewał na każdym kroku.
Licealistom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy!!!
Nie możemy się już doczekać kolejnego balu!
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
Każdego roku nasze jasełka budzą wielkie emocje. Mimo że od ich wystawienia minęło już troszkę czasu, możemy przeżyć je jeszcze raz. A wszystko to dzięki Panu Grzegorzowi Wrzodakowi, który je filmował. Efekt jego pracy będzie dla nas piękną pamiątką!
Panu Grzegorzowi za zaangażowanie, poświęcony czas i pracę serdecznie dziękujemy!!!
W ostatnich dniach grudnia uczniowie klas 4a, 5ar oraz 5ap zakończyli realizację ogólnopolskiego projektu eTwinning pt. "Bajki, baśnie, bajeczki".
Jego uczestnicy odbyli podróż do zaczarowanego świata bajki. Stworzyli swoje awatary oraz karty, którymi zaprezentowali się swoim projektowym partnerom, zastanawiali się dlaczego bajki są ważne, wybierali swoje ulubione bajki, tworzyli logo całego projektu, wykonywali quizy i zagadki, ożywiali za pomocą AI swoje bajkowe postacie. Wspólnie stworzyli cyfrową książeczkę i obchodzili Dzień Postaci z Bajek.
Projekt rozwijał różne umiejętności uczniów, kształcił ich kompetencje cyfrowe, rozwijał wyobraźnię i pomysłowość, motywował do podejmowania rozmaitych form aktywności twórczej, zachęcał do sięgnięcia po literaturę.
Przyczynił się także do integracji zespołów klasowych.
Zadań było wiele... i wszyscy spisali się wspaniale!!! Niektórzy już się dopytują, kiedy i o czym będzie następny projekt.
Więcej informacji temat działań projektowych znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Projekty/eTwinning
https://zssraciborz.edupage.org/a/bajki-basnie-bajeczki
Poniżej film podsumowujący działania projektowe uczniów.
Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia i możliwości naszych uczniów nie mają granic.
Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i wspaniale wykonane!
Uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i drobne upominki.
Bardzo dziękujemy uczniom za udział w konkursie.
9 stycznia odbył się w naszej szkole koncert kolęd. W ten jeszcze jakże piękny i świąteczny nastrój wprowadzili nas zaprzyjaźnieni koledzy i koleżanki z Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego, na czele z dyrektorem ks. Adrianem Bombelkiem. Celem spotkania było stworzenie radosnej atmosfery poświątecznej i zachęcenie do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.
Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy bardzo!
„Dobro jest w każdym z nas…” Takie słowa usłyszeli uczniowie biorący 4 stycznia udział w spektaklu w gliwickim Teatrze Miejskim. Komizm, groza, zabawa światłem, połączenie gry aktorskiej z teatrem lalek i wykorzystanie nowych technologii sprawiło, że przedstawiona na scenie historia zgryźliwego staruszka Scrooga, przechodzącego przemianę z „Opowieści wigilijnej ” Ch. Dickensa, na długo zapadnie w ich pamięci.
Zapewniają, że to teatru jeszcze powrócą… Trzymamy ich za słowo!
Wraz z początkiem nowego roku uczniowie klasy 2Pa SPdP otrzymali nowe zadanie w ramach praktyk wspomaganych w Arboretum Bramy Morawskiej. Tym razem wyrównywali teren nowego miejsca dla dzieci w raciborskim grodzie średniowiecznym.
Ale chyba coś poszło nie tak skoro zostali zamknięci w klatce…
Dziękujemy SP nr 18 w Raciborzu, SP w Pietrowicach Wielkich oraz SP nr 2 w ZSP nr 3 w Raciborzu za zaangażowanie w zbiórkę słodyczy dla uczniów naszej szkoły z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie dziękujemy za Wasze wrażliwe serca.
21 grudnia był dniem pełnym emocji. Najpierw Adwentowy Dzień Skupienia, potem niepowtarzalne jasełka i na końcu kiermasz zorganizowany przez szkolną Radę Rodziców. Na stołach pojawiły się prace uczniów wykonane w pracowni techniki, świąteczne stroiki oraz pyszne domowe wypieki.
Rada Rodziców składa ogromne podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację kiermaszu oraz upiekły ciasta. Wszystko znikło bardzo szybko! Za zaangażowanie, poświęcony czas i zrozumienie potrzeb naszych uczniów DZIĘKUJEMY!!
Piękne, niepowtarzalne i niezwykle wzruszające – takimi słowami można określić jasełka, które 21 grudnia wystawili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu. Wystąpiło około 120 wspaniałych artystów – uczniów, którzy swoim zaangażowaniem, radością, entuzjazmem oraz umiejętnościami pokazali, że w raciborskiej szkole specjalnej każdy odnosi sukces na miarę swoich możliwości. Oklaskiwali ich zaprzyjaźnieni ze szkołą goście, rodzice i opiekunowie. Piękne stroje, muzyka, tańce, scenografia, recytowane teksty przepełnione były radością, ale również i refleksją. Niosły przesłanie miłości, wspólnoty i braterstwa.
Świąteczna atmosfera wypełniła całą szkołę!
Widowisko nie byłoby możliwe bez wielkiego zaangażowania wszystkich pracowników szkoły, którzy wspierali uczniów na etapie przygotowań i podczas występów.
Tradycyjnie autorką scenariusza była pani Barbara Mazurek.
Wszyscy zasłużyli na ogromne brawa!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na szkolnym fb. Zdjęcia wykonali uczniowie SOSWNiS w Raciborzu pod kierunkiem pana Bartka Wocha.
O tym, że święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, to wiedzą już chyba wszyscy. 21 grudnia panie katechetki zadbały również o przygotowanie duchowe do nich. W kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbył się tradycyjny już Adwentowy Dzień Skupienia, podczas którego chętni uczniowie mogli skorzystać z sakramentu pokuty oraz uczestniczyli we mszy świętej.
W grudniu obchodzony jest międzynarodowy Dzień Jedności z Chorymi na AIDS. Z tej okazji 12 grudnia uczniowie starszych klas uczestniczyli w warsztatach profilaktyki zakażenia wirusem HIV prowadzonych przez Panią pedagog szkolną. Poznali sposoby ochrony przed zakażeniem i zagrożenia wynikające z określonych zachowań. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów.
W dniach od 5 do 15 grudnia zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych "Animusz" uczestniczyli w zimowym obozie sportowym w Istebnej. Kształcili swoje umiejętności ruchowe i doskonalili swoje zdolności motoryczne poprzez udział w różnorodnych zajęciach sportowych. Oczywiście na pierwszym miejscu była nauka jazdy na nartach.
Opiekę nad zawodnikami sprawowały pani Kasia oraz pani Ania.
Więcej zdjeć na szkolnym fb.
14 grudnia uczniowie klas 2Pa i 2Pk po raz drugi wzięli udział w warsztatach stolarskich w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Było to bardzo owocne spotkanie. Uczniowie pod nadzorem pana Łukasza i jego wychowanków wykonali elementy do stroików świątecznych.
Jesteśmy im bardzo wdzięczni za ich bezinteresowną pomoc
30 listopada i 9 grudnia w Wiodącym Ośrodku Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczym, działającym przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu, odbyły się spotkania – konsultacje adresowane tym razem do Rodziców i Opiekunów dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.
„Troska o siebie” – to tytuł pierwszego spotkania z psychologiem panią Małgorzatą Matusik-Belik, wieloletnim współpracownikiem WOKRO. Była to doskonała okazja do przypomnienia rodzicom o tym, by wspierając własne dzieci nie zapominali o sobie. „Nasze dzieci najpierw na nas patrzą, a potem nas słuchają.” „Jakich rodziców widzą – ciągle zagniewanych, smutnych, zmęczonych?” To słowa pani psycholog, które na długo zapadną w sercach i głowach rodziców.
Natomiast podczas drugiego spotkania pani neurologopeda Agata Buczek poruszyła temat wspierania rozwoju mowy dziecka. Udzieliła uczestnikom spotkania wielu cennych wskazówek dotyczących pracy z dzieckiem w domu, szczególnie w zakresie prawidłowego oddechu i połykania. Rodzice dowiedzieli się, jak wspomóc swoje pociechy z nieprawidłowym napięciem mięśniowym i z nadwrażliwością w sferze orofacjalnej. Wiele ćwiczeń rodzice „przetestowali” na sobie.
Spotkania były bardzo ważnymi doświadczeniami dla Rodziców i Opiekunów.
Dziękujemy paniom Małgorzacie Matusik-Belik i Agacie Buczek za wiele ważnych informacji, poświęcony czas, zaangażowanie i wielkie serce.
Powered by aSc EduPage