Kolejny rok za nami. Rok intensywnej pracy Terapeutów, Rodziców, Opiekunów, a przede wszystkim Dzieci – Podopiecznych Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO), których możemy nazwać Najdzielniejszymi. Bo ćwiczą, walczą, a nie zawsze jest to proste. Często wymaga to od nich wielkiego wysiłku.
Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy – WOKRO – powstał w 2017 roku w ramach rządowego programu „Za życiem” na mocy porozumienia Starostwa Powiatowego z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Program zakłada kompleksowe wsparcie rodzin z dziećmi od chwili wykrycia u ich pociech niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia. Jest całkowicie finansowany z budżetu państwa. Aktualnie trwa już druga edycja programu.
WOKRO działa w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. W 2024 roku wsparciem objętych zostało 54 dzieci i ich rodziców, w tym 8 dzieci do 3 roku życia. Łącznie zrealizowaliśmy 2055 godzin. Dzieci uczestniczyły w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju. W zależności od potrzeb były to zajęcia: pedagogiczne, oligofrenopedagogiczne, surdopedagogiczne, tyflopedagogiczne, logopedyczne, Integracji Sensorycznej, Treningu Umiejętności Społecznych, komunikacji alternatywnej, terapii ręki, rehabilitacji ruchowej, EEG Biofeedback, ogólnorozwojowe z masażem Shantala oraz terapii behawioralnej. Z dziećmi pracowało 22 terapeutów. Dodatkowo dzieci były konsultowane i rehabilitowane u specjalistów poza ośrodkiem – w REH-MED u Państwa Grochowskich oraz u neurologopedy Pani Agaty Buczek w Katowicach. Dwukrotnie Pani Agata Buczek przyjechała do naszego ośrodka i na miejscu konsultowała dzieci. W swej działalności nie zapominaliśmy o rodzicach. Właśnie dla nich odbyły się trzy spotkania szkoleniowe. W marcu i w czerwcu odbyły się szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej: „Potrzebna pomoc? Reaguj!” oraz „Pierwsza pomoc u dzieci – jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych?”, które poprowadziła ratowniczka medyczna Pani Simona Mioduszewska. W sierpniu rodzice/opiekunowie mieli możliwość udziału w spotkaniu szkoleniowym pt. „Nie wystarczy mówić, żeby się komunikować”, które poprowadziła Pani Aleksandra Duszczyk z Fundacji Synapsis z Warszawy.
Podsumowując, pragniemy podziękować Wszystkim, którzy byli z nami przez cały 2024 rok. Za zaangażowanie, poświęcony czas i wielkie serce. Dziękujemy Państwu Aleksandrze i Zbigniewowi Grochowskim, Pani Agacie Buczek, Pani Simonie Mioduszewskiej, Pani Aleksandrze Duszczyk, wszystkim Terapeutom. Dzięki Wam możemy powtórzyć za Januszem Korczakiem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
koordynator WOKRO
Małgorzata Klar-Dziewit