Ryszard Rynkowski śpiewał: "Ci, co odchodzą wciąż z nami są..."
Wspomnienie o śp. s. Agnieszce w artykule p. Katarzyny Gruchot.
Ryszard Rynkowski śpiewał: "Ci, co odchodzą wciąż z nami są..."
Wspomnienie o śp. s. Agnieszce w artykule p. Katarzyny Gruchot.
11 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty "Czym są emocje? Jak sobie z nimi radzić?". Spotkanie poprowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w związku z realizowanym projektem społecznym "Sztuka emocji" w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Maja, Julia, Antonina i Milena przybliżyły naszym uczniom 6 podstawowych emocji, uświadomiły jak wpływają one na nasze życie oraz jak możemy sobie z nimi radzić. Uczestnicy warsztatów tworzyli również rysunki przedstawiające sytuacje, w których ich doświadczają. Zadanie to umożliwiło uczniom lepiej zrozumieć swoje uczucia oraz wyrazić je w twórczy sposób. Licealistki wzięły także udział w wyjątkowych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Iwonę Opas. Dziewczęta miały możliwość własnoręcznie stworzyć zawieszki oraz misy z gliny, co było dla nich niezwykle inspirującym doświadczeniem.
Dziękujemy za przeprowadzenie interesujących warsztatów.
Każda osoba rozliczająca swój PIT może przekazać 1,5% swojego podatku zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin z naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy gromadzić na subkoncie szkolnym pieniądze, które w 100% (bez potrąceń i prowizji) trafią w postaci stypendiów do naszych uczniów. Bardzo prosimy o Państwa wsparcie!
Aby przekazać 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole wystarczy:
- wpisać w deklaracji PIT KRS Fundacji Świętego Mikołaja: KRS 0000 126 602
- w informacjach uzupełniających w deklaracji uzupełnić pole cel szczegółowy: Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu
- Mogą Państwo skorzystać z darmowego programu do wypełniania PIT, w którym wskazany jest już nr KRS Fundacji Świętego Mikołaja (wystarczy wypełnić cel szczegółowy): https://pit2023.mikolaj.org.pl/
Ostatnie lata przynoszą wiele niepokoju – jesteśmy świadkami wojny w Ukrainie. Alarmujące są dane dotyczące kryzysu psychicznego wśród uczniów w polskich szkołach. Według ostatniego raportu Poverty Watch liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi 396 tys. (co stanowi 5,7 proc). Ubóstwo relatywne dotyka 980 tys. dzieci. Łącznie daje to milion czterysta dzieci żyjących w ubóstwie. W rodzinach uprawnionych do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej żyje niemal co ósme dziecko (GUS, 2022). Bardzo ważne staje się dzisiaj umożliwianie dzieciom i młodzieży harmonijnego, radosnego rozwoju i wspieranie ich talentów oraz pasji!
Szkoła chce pomóc zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin poprzez stypendia. Stypendium dla takiego ucznia to szansa, aby mógł rozwijać swoje talenty, kupił niezbędne materiały, opłacił udział w zajęciach, czy kursach. Dzięki stypendium możemy wzmacniać ukryty w dzieciach potencjał i pomagamy im rozwijać skrzydła. Stypendium to także szansa, aby niezamożny uczeń mógł w przyszłości stać się mądrym dorosłym, a swoją wiedzą i umiejętnościami zaczął służyć swojej społeczności.
Bardzo prosimy o pomoc i przekazanie 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole!
Po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, a zarazem zawodnicy Klubu Animusz, wzięli udział w Mityngu Narciarstwa Zjazdowego Olimpiad Specjalnych! Zawody były zwieńczeniem ciężkiej pracy trenerów i zawodników podczas zimowego obozu oraz wyjazdowych treningów.
Jesteśmy ogromnie dumni z osiągniętych wyników!
Piotr Rycyrs – 1. miejsce!
Kamil Małczak – 2. miejsce!
Marek Neumann – 2. miejsce!
Michał Fulneczek i Artur Jonecko – medale za udział!
Każdy z zawodników walczył nie tylko o jak najlepszy wynik, ale także ze swoimi słabościami. Rywalizacja odbywała się na stoku Siglany w Wiśle przy pięknej, słonecznej pogodzie. Emocji jak zwykle nie brakowało!
Dziękujemy wszystkim za wsparcie i kibicowanie!
Więćej zdjęć na szkolnym fb.
Walentynki do doskonały pretekst do tego, aby szkolny dzień wyglądał troszkę inaczej niż zazwyczaj. Nasza walentynkowa dyskoteka organizowana przez Samorząd Uczniowski była prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Podczas niej dominowały ubiory w kolorze czerwonym i różowym oraz oczywiście serduszka, a z głośników rozbrzmiewały same muzyczne hity. W trakcie zabawy rozdawane były walentynki, które wcześniej uczniowie mogli wrzucić do walentynkowej poczty.
Również szkolna świetlica nie próżnowała. Prace plastyczne, zabawy z balonami, quiz walentynkowy, gigant kolorowanka i fotoramka to dzisiejsze atrakcje.
Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
W ramach projektu "Aktywnie działamy – wiedzę zdobywamy" uczniowie klasy 6ar połączyli siły z klasą 8ak i jakby tego było mało, połączyli jeszcze matematykę z fizyką!
Podczas zajęć:
- złożyli samochód zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości",
- dowiedzieli się ciekawych informacji na temat prądu elektrycznego,
- sprawdzali, co przewodzi prąd i jakie materiały najlepiej go transmitują.
Eksperyment okazał się bardzo ciekawy. Świetna współpraca, nauka poprzez działanie i duża dawka wiedzy!
Ferie to czas odpoczynku i świetnej zabawy, ale bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze! Dlatego też w13 lutego odbył się apel podczas, którego pani Małgosia przypomniała i utrwaliła wszystkim uczniom zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Była więc mowa o bezpiecznej zabawie na świeżym powietrzu oraz w domu, poruszaniu się po drogach (koniecznie z odblaskami) oraz kontaktach z nieznajomymi, w tym również poznanymi w Internecie.
Teraz przed uczniami najtrudniejsza rzecz – zastosować to wszystko w praktyce!
Życzymy wszystkim udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych ferii!
Bieżący tydzień jest niezwykle bogaty w różnego rodzaju inicjatywy i wydarzenia. 13 lutego uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wybrali się do Muzeum w Raciborzu. Mieli okazję zapoznać się z bogatą kolekcją eksponatów. W trakcie zwiedzania wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika, który szczegółowo wyjaśniał znaczenie poszczególnych obiektów.
Wyjście to było świetną okazją do poszerzenia wiedzy oraz integracji klasowej. Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Dziękujemy bardzo Panu Jarosławowi Harazim za pokrycie kosztów biletów oraz opłacenie przewodnika.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.
12 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się na kulig do Wisły Czarne. Pogoda zrobiła nam małego psikusa – śniegu zabrakło, ale organizatorzy nie dali się zaskoczyć! Zamiast sań, były wozy ciągnięte przez konie, a klimat i tak był niepowtarzalny. Po przejażdżce ogrzaliśmy się w góralskiej chacie gorącą herbatą oraz własnoręcznie pieczoną kiełbasą. Spacer po Wiśle dodał uroku całej wyprawie. Było super!
Dnia 12 lutego uczniowie naszej szkoły udali się do Raciborskiego Centrum Kultury na spektakl „Królowa Śniegu” wystawianego przez teatr Piaskowa Magia. Było to wyjątkowe wydarzenie, które wprowadziło nas w świat niezwykłej sztuki. W trakcie przedstawienia, za pomocą piasku, powstawały piękne, dynamiczne obrazy, które opowiadały poruszającą historię. Dzięki tej unikalnej formie, każdy z nas mógł poczuć się częścią magicznego świata, pełnego emocji i twórczości. Wyjście do teatru było nie tylko wspaniałą lekcją sztuki, ale także okazją do wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i zachwytu nad tym niezwykłym spektaklem.
10 lutego klasy edukacji wczesnoszkolnej ponownie odwiedziły zaprzyjaźnioną Bibliotekę na Ostrogu. Tym razem tematem zajęć była zima. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z tą porą roku. Na zakończenie wykonali pracę plastyczną - bałwanka z papieru.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.
Międzynarodowy Dzień Pizzy, który obchodzony jest 9 lutego zainspirował nas do zorganizowania warsztatów tworzenia tej pysznej, włoskiej potrawy od podstaw. 11 lutego klasy 1a i 1/2b zakasały rękawy do pracy. Była to wyjątkowa okazja, by wspólnie z kolegami i koleżankami cieszyć się jej smakiem. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie komponować swoje ulubione zestawy. Atmosfera była bardzo radosna, a każdy mógł spróbować różnych smaków. Dzień Pizzy był świetną okazją do integracji klasowej i chwilą relaksu wśród szkolnych obowiązków. Wszyscy wrócili do klas zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń!
Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim – tym dużym i tym małym – jak bezpiecznie korzystać z Internetu i zachować higienę cyfrową. W naszej szkole odbyły się spotkania z uczniami. Najpierw ci młodsi sprawdzili swoją wiedzę uczestnicząc w quizie, a następnie ci starsi spotkali się funkcjonariuszem policji, który omówił odpowiedzialność karną nieletnich w kontekście hejtu i cyberprzemocy. Także starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania testowe. Oczywiście dobre odpowiedzi były nagrodzone.
Nad całością czuwały p. Ewa oraz p. Marysia.
Klasa 8ap w ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Aktywnie działamy, wiedzę zdobywamy" zaprojektowała medale, które następnie zostały wydrukowane na drukarce 3D. Można je użyć podczas konkursów lub zawodów sportowych do udekorowania zwycięzców. Uczniowie mogli po raz kolejny wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Rozwijają tym sposobem swoje kompetencje poprzez doświadczanie, poszukiwanie i eksperymentowanie.
Nasi zawodnicy z Klubu Olimpiad Specjalnych "Animusz" mają kolejny dzień pełen sportowych wyzwań za sobą! W piątek 7 lutego sumiennie trenowali na stoku w Istebnej, ucząc się nowych technik i doskonaląc swoje umiejętności jazdy na nartach. Dzięki ciężkiej pracy coraz więcej osób samodzielnie zjeżdża ze stoku i korzysta z wyciągu. Piękna pogoda, super zabawa i mnóstwo radości – to ich treningi!
Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak sobie świetnie radzą na stoku, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku.
Zima to trudny okres dla wszystkich zwierząt - szczególnie dla tych ze schroniska. Dlatego, w ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły prowadzili akcję na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu. Zebrane produkty zostały przekazane do schroniska.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
W ramach projektu eTwinning "Nasza mała Ojczyzna" uczniowie klas 5ap, 5/6a oraz 6ar starają się jak najlepiej poznać nasz „kawałek” Polski. Tym razem poznawali smaki naszego regionu. Wybór padł na kołaczyki. A jak najlepiej to zrobić i zapamiętać? Oczywiście działając. 6 lutego założyli fartuchy, zakasali rękawy i je upiekli!!!
To była niezwykła lekcja współpracy, zaangażowania i... cierpliwości (zwłaszcza w oczekiwaniu na gotowy wypiek).
Efekt? Przepyszny!
Za nami wspaniały bal! Bal ludzi wielkiego serca i dobrej woli, którzy jak co roku przybyli na wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Sięgaj Wyżej". Składamy ogromne podziękowania dla wszystkich darczyńców, sponsorów i gości, którzy wsparli IX Bal Charytatywny oraz dla zespołu Pompa Band, który zapewnił niepowtarzalną oprawę muzyczną. Dzięki Państwa dobroczynności nasze stowarzyszenie będzie mogło udzielić wsparcia wielu uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w zakresie terapii, rehabilitacji i pomocy socjalnej. W imieniu wszystkich członków stowarzyszenia jeszcze raz bardzo DZIĘKUJEMY!!! Zarząd TPDN "Sięgaj Wyżej".
Powered by aSc EduPage