Podsumowanie działań WOKRO - rok 2024
Kolejny rok za nami. Rok intensywnej pracy Terapeutów, Rodziców, Opiekunów, a przede wszystkim Dzieci – Podopiecznych Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO), których możemy nazwać Najdzielniejszymi. Bo ćwiczą, walczą, a nie zawsze jest to proste. Często wymaga to od nich wielkiego wysiłku.
Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy – WOKRO – powstał w 2017 roku w ramach rządowego programu „Za życiem” na mocy porozumienia Starostwa Powiatowego z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Program zakłada kompleksowe wsparcie rodzin z dziećmi od chwili wykrycia u ich pociech niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia. Jest całkowicie finansowany z budżetu państwa. Aktualnie trwa już druga edycja programu.
WOKRO działa w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. W 2024 roku wsparciem objętych zostało 54 dzieci i ich rodziców, w tym 8 dzieci do 3 roku życia. Łącznie zrealizowaliśmy 2055 godzin. Dzieci uczestniczyły w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju. W zależności od potrzeb były to zajęcia: pedagogiczne, oligofrenopedagogiczne, surdopedagogiczne, tyflopedagogiczne, logopedyczne, Integracji Sensorycznej, Treningu Umiejętności Społecznych, komunikacji alternatywnej, terapii ręki, rehabilitacji ruchowej, EEG Biofeedback, ogólnorozwojowe z masażem Shantala oraz terapii behawioralnej. Z dziećmi pracowało 22 terapeutów. Dodatkowo dzieci były konsultowane i rehabilitowane u specjalistów poza ośrodkiem – w REH-MED u Państwa Grochowskich oraz u neurologopedy Pani Agaty Buczek w Katowicach. Dwukrotnie Pani Agata Buczek przyjechała do naszego ośrodka i na miejscu konsultowała dzieci. W swej działalności nie zapominaliśmy o rodzicach. Właśnie dla nich odbyły się trzy spotkania szkoleniowe. W marcu i w czerwcu odbyły się szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej: „Potrzebna pomoc? Reaguj!” oraz „Pierwsza pomoc u dzieci – jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych?”, które poprowadziła ratowniczka medyczna Pani Simona Mioduszewska. W sierpniu rodzice/opiekunowie mieli możliwość udziału w spotkaniu szkoleniowym pt. „Nie wystarczy mówić, żeby się komunikować”, które poprowadziła Pani Aleksandra Duszczyk z Fundacji Synapsis z Warszawy.
Podsumowując, pragniemy podziękować Wszystkim, którzy byli z nami przez cały 2024 rok. Za zaangażowanie, poświęcony czas i wielkie serce. Dziękujemy Państwu Aleksandrze i Zbigniewowi Grochowskim, Pani Agacie Buczek, Pani Simonie Mioduszewskiej, Pani Aleksandrze Duszczyk, wszystkim Terapeutom. Dzięki Wam możemy powtórzyć za Januszem Korczakiem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
koordynator WOKRO
Małgorzata Klar-Dziewit
DZIĘ-KU-JE-MY! Intensywna sobota w WOKRO (październik 2024)
To już trzecie spotkanie z panią Agatą Buczek, znakomitą neurologopedą, wielką pasjonatką tego, co robi i wspaniałym człowiekiem. Dziękujemy, że mimo odległości, wielu obowiązków jest Pani z nami, służy pomocą, radą i wsparciem.
Pani Agata przez całą minioną sobotę (26.10.2024) konsultowała nasze dzieci z Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO). Rozmawiała z rodzicami, odpowiadała na często bardzo trudne pytania, pokazywała ćwiczenia, które rodzice mogą samodzielnie wykonywać w domu, by stymulować aparat artykulacyjny dzieci oraz ich mowę. Przekonywała, że codzienna i systematyczna praca przynosi efekty.
Nie obyło się bez wzruszających momentów. Serce rosło, gdy słyszało się słowa: „Brawo! Super efekty!”
Pani Agato, Gabinet Neurologopedyczny Agata Buczek, czekamy na kolejne spotkanie!
Nie wystarczy mówić, żeby się komunikować” (sierpień 2024)
W ostatnią wakacyjną sobotę, 31 sierpnia, gościliśmy w naszej szkole panią Aleksandrę Duszczyk z Fundacji Synapsis z Warszawy, która poprowadziła dla Rodziców naszych podopiecznych z Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno - Opiekuńczego (WOKRO) szkolenie na temat komunikacji. Było to 6 intensywnie przeżytych godzin, podczas których poruszane były tematy o funkcjonalnej komunikacji.
Na czym nam zależy w pracy nad porozumiewaniem się z dziećmi w spektrum autyzmu? Od czego zacząć pracę nad komunikowaniem się? Jak być zrozumiałym dla własnego dziecka? Ty tylko kilka pytań, na które starała się odpowiedzieć pani Aleksandra. Nie zabrakło również warsztatów o komunikacji w zabawie oraz wspólnych rozmów. Naprawdę działo się wiele!
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze za ogrom wiedzy i doświadczenia, za odpowiedzi na wszystkie trudne pytania i pełen profesjonalizm oraz Rodzicom naszych dzieci za to wyjątkowe spotkanie, ich obecność, zaufanie i serdeczności.
Pierwsza pomoc przedmedyczna - drugie spotkanie (czerwiec 2024)
Wszyscy wiemy, że utrwalanie wiedzy to podstawa. Z tego też powodu po raz drugi rodzice i opiekunowie podopiecznych Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno -Rehabilitacyjno - Opierkuńczego (WOKRO) spotkali się z ratowniczką medyczną panią Simoną Mioduszewską. Poruszona była tematyka udzielania pierwszej pomocy dzieciom w przypadku zadławień, użądleń i ukąszeń, oparzeń, udarów cieplnych, poparzeń słonecznych, urazów głowy, gorączki czy też grypy jelitowej. Szkolenie to poparte wieloma przykładami z życia na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy Pani Simonie za bardzo intensywne szkolenie, za profesjonalizm, wiedzę, którą potrafi się dzielić oraz Rodzicom, którzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
1
Indywidualne konsultacje neurologopedyczne za nami (maj 2024)
Sobota, 25 maja, była bardzo pracowitym dniem. Od rana do późnych godzin popołudniowych odbywały się konsultacje neurologopedyczne dla rodziców i dzieci, które są pod opieką działającego przy naszej szkole Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno - Opiekuńczego (WOKRO).
Już po raz drugi pomocy naszym Podopiecznym udzielała pani neurologopeda Agata Buczek - Gabinet Neurologopedyczny Agata Buczek. Konsultacje indywidualne były doskonałą okazją dla rodziców do rozmowy, zadawania pytań i wzbogacenia wiedzy dotyczącej wspierania i stymulowania rozwoju mowy i języka ich dziecka. Każdy opiekun dowiedział się i zobaczył, jakie ćwiczenia i masaże może samodzielnie wykonywać w domu.
Pani Agacie bardzo dziękujemy za spotkanie; za wiele cennych rad i wskazówek do dalszej pracy, za umiejętność słuchania i co najważniejsze - motywowania do działania.
Potrzebna pomoc? Reaguj! – pierwsza pomoc przedmedyczna w WOKRO (marzec 2024)
Kolejne ważne spotkanie za nami. Tym razem naszym gościem była ratowniczka medyczna pani Simona Miduszewska, która przeszkoliła Rodziców naszych Podopiecznych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Simona uwrażliwiła wszystkich obecnych, że każdy jest zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy. Przypomniała zasady jej udzielania, wyjaśniła, jak wezwać karetkę, co zrobić, gdy poszkodowany nie oddycha albo gdy oddycha, ale jest nieprzytomny, jak należy postępować przy zadławieniu.
Oczywiście wszyscy wiedzą, że sama teoria nie wystarczy. Dlatego Rodzice pod czujnym okiem pani Simony mieli możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu, wykonania resuscytacji, zastosowania defibrylatora, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.
Bardzo dziękujemy Pani Simonie za przeprowadzone szkolenie, udzielenie wielu cennych wskazówek oraz za poświęcony czas.
2