Zakończyliśmy ostatni już etap realizacji projektu „Akademia Równych Szans”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zajęcia projektowe odbywały się w okresie od lutego 2022 roku do czerwca 2023 roku.
Celem projektu było zwiększenie efektywności kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych poprzez realizację zajęć wspomagających uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
W trakcie realizacji projektu odbyło się 427 godzin dodatkowych zajęć, w których uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej.
Mieliśmy możliwość zorganizowania zupełnie nowych zajęć specjalistycznych:
W ramach Akademii kompetencji przyrodniczych odbyły się : warsztaty przyrodnicze „Pokaż mi świat”, koło matematyczne "Matematyka dla Smyka", koło matematyczne "Detektywi w akcji", „Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek biologia”, „Multimedialny świat nauk przyrodniczych – przystanek chemia”, a także „Co wy wiecie o naszym świecie – geografia dla dociekliwych”. Ponadto, odbyły się Warsztaty przyrodnicze w Ekozagrodzie w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli zajęciach pozaszkolnych o nazwie: Warsztat ziołowy, Tłocznie soku oraz Domki dla owadów. Zajęcia te miały na celu poprawić umiejętności pracy zespołowej i poszerzyć wiedzę przyrodniczą naszych uczniów.
W ramach Akademii Indywidualnego wsparcia odbyły się: Trening słuchowy Warnkego, Moc emocji, Arteterapia, Sensoryczny świat pomocy, Trudne zachowania, Terapia EEG Biofeedback, Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia korekcyjne dla najmłodszych „Wszystko dla Smyka”, Kreatywne warsztaty fotograficzne, Warsztaty Bębniarskie, Multimedialne warsztaty kreatywności Autilius, oraz Doradztwo zawodowe. Uczniowie oprócz udziału w zajęciach z doradztwa zawodowego w szkole, wzięli udział w dwóch wyjazdach studyjnych do Rybnika na Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz do Spółdzielni Socjalnej Z IKRĄ – „Bistro z Ikrą”, w której dowiedzieli się gdzie w przyszłości mogą podjąć pracę.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach realizowanych w ramach projektu uczniowie szkoły podstawowej nabyli kompetencje w zakresie umiejętności matematycznych, przyrodniczych, umiejętności cyfrowych (TIK), umiejętności emocjonalno – społecznych, rozwiązywania problemów, uczenia się, komunikacji, pracy zespołowej oraz kreatywności.
Uczestnikami realizowanego przez szkołę projektu byli także nasi nauczyciele. Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło na uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach i kursach. 13 nauczycieli wzięło udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, zdobywając nowe umiejętności i podnosząc swoje kompetencje.
Ponadto, dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu nasza szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne przeznaczone do bieżącej pracy z uczniami, a także o sprzęt i szereg programów komputerowych. Zakupiliśmy laptopy, iPady, drukarki, tablety, tablicę interaktywną, aparaty fotograficzne, sprzęt do Metody Warnkego, a także wyposażyliśmy pracownię geografii o nowe meble.
Więcej zdjęć na szkolnym fb.