Kochany Rodzicu !
Każde dziecko jest niezwykle wrażliwe i podatne na to co mu przekazujemy, słowa, gesty i nasze własne emocje. Ostatni czas by dla naszych dzieci niezwykle ciężki i w chwili kiedy wydawało się, że już wszystko zacznie wracam do normy, zaskoczyła nas wiadomość o sytuacji w Ukrainie.
Rolą rodziców i opiekunów jest tłumaczenie dzieciom otaczającej je rzeczywistości. Dotyczy to także wydarzeń trudnych, bolesnych i tragicznych. W idealnym świecie nikt nie musi wyjaśniać dziecku, czym jest wojna. Jednak nasz świat nie jest idealny.
Spiesząc z pomocą, chcemy przekazać Wam kochani Rodzice kilka wskazówek – jak rozmawiać z dziećmi na temat obecnej sytuacji:
1. Po pierwsze nie unikaj tematu, jeśli dziecko pyta, odpowiedz mu na pytanie ale nie rozwijaj tematu, dzieci nie wymagają szczegółowych wyjaśnień czasami wystarczy krótka odpowiedź.
2. Mów spokojnie – nie pokazuj, że się boisz, dziecko liczy na Ciebie i Twoje wsparcie, oraz potrzebuje czuć się bezpiecznie.
3. Akceptuj emocje dziecka, wysłuchaj co ma Ci do powiedzenia
4. Dostosuj informacje do wieku dziecka, nie opowiadaj rzeczy których dziecko nie jest w stanie zrozumieć.
5. Nie kłam, nie obiecuj dziecku takich rzeczy, na które nie masz wpływu, a najlepiej nie mów za dużo o przyszłości, nie opowiadaj dziecku także negatywnych scenariuszy, bazuj na tym co jest teraz – a TERAZ jesteśmy bezpieczni.
5. Uczulaj starsze dzieci by rozmawiały o tym co same czytają w Internecie i żeby sprawdzały informacje i źródła informacji, obecnie w mediach społecznościowych jest ogromny chaos informacyjny, który nasi nastolatkowie chłoną jak gąbka.
6. Jeśli macie taka możliwość włączcie się do pomocy, pokazując dziecku że to jest teraz nasze zadanie.
7. WYŁĄCZ TV I RADIO !!!! wiadomości możecie poczytać czy obejrzeć jak dzieci śpią – niech nie słuchają non stop o wojnie. A wy idziecie na spacer, pobawcie się razem, upieczcie ciasto…. Pamiętajmy, że RUTYNA DAJE DZIECIOM POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA.
8. PRZYTULAJCIE DZIECI JAK NAJCZĘŚCIEJ SIĘ DA- dzięki temu dzieci będą czuć bezpieczeństwo.
Psycholog Agnieszka Myślecka
Poniżej linki do kilku stron, które przybliżają temat.
https://www.nowaera.pl/edukacja-na-czasie/edukacja-na-czasie-nauczyciel/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie
https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/
https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/psychika/news-jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-wojnie-porady-psychologa,nId,5855769#crp_state=1
https://moi-mili.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie/