• Szkolne Koło Wolontariatu

Szacunek do innych osób oraz wrażliwość na ich potrzeby są ideami bardzo bliskimi naszej

szkole. Dlatego też żywe jest zaangażowanie naszych uczniów w wolontariat. Dzięki niemu dzieci

uczą się odpowiedzialności, współpracy w grupie, empatii oraz idei pracy dla innych. Owocem

wolontariatu jest kształtowanie w młodzieży postaw wrażliwości i otwartości na potrzeby innych ludzi,

przestrzeganie zasad tolerancji, a także rozbudzanie twórczego myślenia. Młodzi ludzie angażujący

się w wolontariat stają się użyteczni społecznie, ochoczo odpowiadając na prośbę o pomoc.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu tworzą również dla siebie bardzo zżytą społeczność,

dzieląc się dobrym słowem, wsparciem oraz troską.

Założenia ogólne:

•    Działalność  Szkolnego  Koła  Wolontariatu  opiera  się  na  zasadzie  dobrowolności i bezinteresowności.

•  Wolontariusz  to  osoba,  która  ochotniczo  i  bez  wynagrodzenia  podejmuje  działania w obszarze pomocy  koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego.

•   Uczniowie wykonują swoje zadania w ramach wolontariatu pod opieką opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu.

•      Działania Szkolnego Koła Wolontariatu  na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej  mają charakter regularny oraz akcyjny.

Cele i zadania wolontariatu:

- zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jego propagowanie,

- uczenie uczniów postaw szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka,

- uczenie niesienia bezinteresownej pomocy w środowisku szkolnym i poza szkołą,

kształtowanie umiejętności działania zespołowego,-

- uwrażliwianie na cierpienie, samotność i potrzeby innych,

- kształtowanie postaw prospołecznych,

- podejmowanie działań na rzecz środowiska,

- promowanie szkoły w środowisku lokalnym.

Prawa wolontariusza:

1. Do szkolnego wolontariatu mogą należeć uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców/opiekunów.

2. Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.

3. Wolontariusze mogą liczyć na wsparcie ze strony opiekunów i innych członków wolontariatu.

4. Każdy może przystąpić do klubu jak i od niego odejść, uprzedzając odpowiednio wcześniej opiekunów wolontariatu szkolnego.

5. Wolontariusze są nagradzani za swoją pracę.

Obowiązki wolontariusza:

1. Członkowie Wolontariatu systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu, sumiennie wykonują czynności powierzone im przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu.

2. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.

3. Wolontariusze są równi, szanują siebie i służą pomocą innym wolontariuszom.

4. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu starają się w szkole i poza nią zachowywać kulturalnie i być wzorem dla innych uczniów.

5. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Koła Wolontariatu.

Nagradzanie wolontariuszy:

1. Członkowie wolontariatu mogą być nagrodzeni poprzez:

a) wyrażenie uznania słownego,

b) pochwałę Dyrektora na forum szkoły,

c) wręczenie listów pochwalnych i dyplomów,

d) uwagi pozytywne.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:

Michalina Pytel

Justyna Borek